AİHM eski Yargıcı Türmen; AİHM kararlarının tartışılması ürkütücü

AİHM’in tutuklu HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara dair AİHM eski Yargıcı Rıza Türmen, “Demirtaş’ın tutulmasının hukuksal bir dayanağı yok. AİHM...

Seçimli diktatörlükler kuran liderler…

özgür medyayı yıktılar, bağımsız kuruluşları zayıflattılar, muhalefetin sesini kıstılar... İstanbul, 15 Ocak 2021 Günlüğümün başına oturdum, notlar düşüyorum. İki haftalık tatil sonrası Trump ve Amerika'ya öylesine uzun daldım ki,...

WhatsApp geri adım attı

Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, Mayıs ayına kadar kararı durdurdu. Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, bir süreliğine geri adım attı.  WhatsApp'ın Twitter hesabından yapılan...

Almanya korona tedbirlerini sertleştirmeye hazırlanıyor

Almanya 31 Ocak tarihine kadar geçerli olan pandemi tedbirlerinin geçerlilik süresini uzatmaya ve önlemleri sertleştirmeye hazırlanıyor. Almanya’da Başbakan Angela Merkel'in eyalet başbakanlarıyla 25 Ocak tarihinde...

Gelecek Partisi yöneticisi Özdağ’a si-lahlı sa-ldırı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ si-lahlı sa-ldırıya uğradı. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a evinin önünde sa-ldırı düzenlendi. Özdağ’a yönelik saldırıyı partinin...

Nüfusun yüzde 25’ini aşılayan İsrail’de vaka patlaması

1.9 milyon kişiyi aşılayarak nüfusun yüzde 25'ine aşı uygulayan ilk ülke olan İsrail'de günlük Covid-19 vakaları hala 9 bin 500'ün üzerinde seyrediyor. Coronavirus aşısını nüfusunun...

Belçika’da Mawda davası başlıyor

Aynı Kategoriden

Belçika’da 2018 yılında polisin mültecileri taşıyan bir araca ateş açması sonucu hayatını kaybeden 2 yaşındaki Kürt kız çocuğu Mawda’ya ilişkin dava bu Pazartesi günü başlıyor.
Mons bölgesindeki Hainaut ceza mahkemesinde görülecek davanın gergin geçmesi bekleniyor.

17 Mayıs 2018’de göçmenleri taşıyan ve Birleşik Krallık’a doğru giden bir araç takibe alınmış, takip sırasında polisin açtığı ateş sonucu Kürt kız çocuğu Mawda başından vurularak hayatını kaybetmişti.

Belçika adalet iki yılı aşkın bir süre sonra, Temmuz 2019’da kararını vermişti. Mawda’nın ölümüne sebebiyet veren polisin bir ceza mahkemesi önünde “kasıtsız cinayetten” yargılanması yönünde karar almıştı.

Davada toplam üç kişi yargılanıyor: Mültecileri taşıyan kamyonetin şoförü, mültecileri geçiren insan taciri ve ateş açarak kız çocuğunu öldüren polis memuru.

Mawda’nın ailesi, avukatı ve “#Justice4Mawda” (Mawda için Adalet) derneği, “kasıtlı cinayet” suçlaması getirilmesini istiyor.

Aile avukatı Salma Benkhelifa, “Hareket halindeki bir kamyonete silah doğrultma, mermi yerleştirme, sonra da tetiğe basmayı kasıtsız olarak nitelendirmek zordur” dedi.

Belçika medyasına göre Benkhelifa, “Belçika göçmen politikasının tamamı kısmen sorumludur” diye ekledi.

Polisin davranışına yol açan durumu dava sırasında değerlendireceklerini ifade eden avukat, ancak sorunun daha geniş bir şekilde parlamento veya başka mecralarda da gündeme getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Benkhelifa, “Bu polis memuru eylemi nedeniyle yanıt vermesi gereken tek kişi değildir” dedi.

Aralarında çok sayıda ödüllü İngiliz yönetmen Ken Loach ile Pink Floyd grubunun solisti ve basgitaristi İngiliz müzisyen ve besteci George Roger Waters’ın da bulunduğu kültür dünyasından çok sayıda kişi de Mawda için adalet çağrısında bulundu.

Ayrıca Pazartesi sabahından itibaren başta Anvers, Gent, Brüksel, Malines ve Bruges olmak üzere çok sayıda kentte Adalet sarayları önünde bir elbise askısı kurulacak. İsteyenler buraya çocukların elbiselerini asabilecek ve Mawda’nın ailesi ile dayanışma mesajları verebilecekler.

Tüm Haberler

İlgili olabilecek haberler