Rusya ile Türkiye Azerbaycan’daki gözlem noktasında anlaşmazlık yaşıyor

Rusya ile Türkiye Azerbaycan’daki gözlem noktasında anlaşmazlık yaşıyor

Reuters’a konuşan Türk kaynak: Rusya ile Türkiye Azerbaycan’daki gözlem noktasında anlaşmazlık yaşıyor Reuters ajansına konuşan bir Türk kaynak, Dağlık Karabağ’da çatışmaların sonlanmasının ardından kurulacak gözlem noktaları konusunda Rusya ile Türkiye arasında bir anlaşmazlık yaşandığını söyledi. Buna göre Rusya, Türkiye’nin Azerbaycan topraklarında kurmak istediği gözlem noktasına karşı çıkıyor.

Türkiye ile Rusya’nın, Dağlık Karabağ’daki krizin sonlandırılmasının ardından ateşkesi denetlemek için kurulacak gözlem noktaları konusunda anlaşmazlık yaşadığı belirtildi. Reuters ajansına konuşan bir Türk kaynak, Ankara’nın Azerbaycan topraklarında kurmak istediği bağımsız askeri gözlem noktasına Rusya’nın karşı çıktığını söyledi.

Kaynak, “Şu an en önemli fikir ayrılığı, Türkiye’nin Azerbaycan topraklarına kuracağı gözlem noktası konusunda yaşanıyor. Rusya, Türkiye’nin bölgede, ortak merkezden bağımsız bir gözlem noktası kurmasının gereksiz olduğunu düşünüyor. Fakat Türkiye bunun kendisi için gerekli olduğunu düşünüyor” dedi.

Kaynak, Moskova’yla görüşmelerin sürdüğünü ve Türkiye’nin sonuç olarak, Rusya’yla bir uzlaşıya varılmasını beklediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir