Güven: Öcalan ve Barzani Kürtlerin birliğini sağlayabilir

Güven: Öcalan ve Barzani Kürtlerin birliğini sağlayabilir

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Kürtlerin tek ruh olması gerektiğini belirterek, “Sayın Öcalan ve Mesut Barzani Kürtlerin birliğini sağlayabilir” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Bingöl’de Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Karlıova İlçe Örgütü binasında düzenlenen halk toplantısına katıldı. Çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda konuşan Güven, Kürtlere yönelik artan baskılara değinerek, “Kimse ben Kürt’üm diyemezdi. Biz toprağın altından kalkarak ‘Kürt vardır, haklarımız var’ dedik. Kürtleri yüz yıldır bölmeye çalışıyorlar, kültürlerini ve dillerini unutturmak istiyorlar. Kürtlerin ortadan kaldırılmasını istediler. Bu yüzden atalarımız Şeyh Said, Seyit Rıza ve günümüz de Sayın Öcalan ‘biz varız’ dediler. Bu topraklarda insanlık başladığından beri biz varız. Kim diyebilir ki biz Kürtler yokuz. Birçok Kürt insanını katlettiler, sürgün ettiler. Bu yüzden tarihimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor. Artık Kürtlerin varlığını dünya biliyor. Kürt yoktur meselesi ortadan kalktı” dedi.

‘KÜRTLER TEK RUH OLMALI’

Kürtlerin tüm baskı ve saldırılara rağmen güçlü olduğunu vurgulayan Güven, “İmkanlarımız ve cesaretimiz var. Bunlar çok değerli. Buralara bedeller verilerek geldik. Şimdi yüz yıl bitti. Hükümetler, İngiltere, Amerika, Rusya Ortadoğu’da bir takım oyunlar içindeler. Bu oyunların içinde Türkiye, İran, Suriye’de var. Her şeyi göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Kürtlerin bir ruh olması bizim elimizdedir” şeklinde konuştu.

ULUSAL BİRLİK VURGUSU

Güven, Kürt ulusal birliğinin önemine değinerek, şunları söyledi: “Önümüze iki şey koymalıyız. Sayın Öcalan ve Mesut Barzani, Kürtlerin birliğini sağlayabilir. Ulusal bir kongre yapabilir. Baskı altında yaşama ve köleliğe artık yeter demeliyiz. Kendi statümüzü oluşturmalıyız.”

ESNAF ZİYARETİ

Güven, daha sonra partililerle birlikte esnaf ziyaretinde bulundu. Esnaflarla sohbet eden Güven, sorunlarını dinledi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir