Askerin öldürdüğü çocuk için valilikten açıklama: Havaya ateş açıldı

Askerin öldürdüğü çocuk için valilikten açıklama: Havaya ateş açıldı

Hakkari Valiliği, Derecik ilçesinde 16 yaşındaki Özcan Erbaş’ın askerin ateş açması sonucu öldürülmesine ilişkin, “havaya ateş açıldı” savunması yaptı.

Hakkari’nin Derecik ilçesinde, Yeşilova’dan (İsyan) eski köyleri olan Anadağ’a (Bêruh) palamut toplamak ve piknik yapmak için giden 3 kişiye dün saat 15.00 sıralarında askerlerin açtığı ateş sonucu 16 yaşındaki Özcan Erbaş yaşamını yitirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Hakkari Valiliği, “kaçakçı” olarak lanse ettiği çocukların havaya açılan ateş sonucu yaralanıp yaşamını yitirdiğini ileri sürdü. Valilik açıklaması şu şekilde: “30.11.2020 günü saat 14:30 sularında Derecik İlçesi Yeşilova Mahallesi sınır hattı askeri yasak bölgesindeki mücavir alanda yurt dışından yurt içine kaçakçılık maksadıyla girmeye çalışan şüpheli şahıslara karşı görevli Hudut Birliğimiz tarafından sözlü olarak yapılan ikazlara cevap vermemesi üzerine havaya yapılan uyarı atışı sonucunda bir vatandaşımız yaralanmış olup; Derecik Sahra Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Konu ile ilgili olarak adli ve idari soruşturma devam etmektedir.”

MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir