HAFİF GEÇİRİYORUM DEMEYİN

HAFİF GEÇİRİYORUM DEMEYİN

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, K-1-9ü evde hafif geçiren yurttaşlarla ilgili uyarılarda bulunarak “İ-lacı kullanmıyor, 3-4 gün sonra 112 ile a-cil servise başvuruyor. Bu sefer biz bu kişiyi y-oğun bakıma alıyoruz. İ-laç kullanılmadığı takdirde sonu *-l-üme kadar gidebiliyor” dedi.

K-1-9 h-astalığını evde hafif geçiren bazı yurttaşlar, tedavi için verilen i-laçları çeşitli gerekçelerle kullanmakta tereddüt ederken, profesyonellardan uyarı geldi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk S-ağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve S-ağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, doktorların tavsiyelerinin dikkate alınması gerektiğini belirterek, “İster y-oğun b-akım olsun, ister evde olsun, ister h-astanede yatarak tedavi olsun hep esasında aynı i-laçları kullanıyoruz. Vatandaşlarımız, bu i-laçların kullanım onayı olduğunu bilmesi, bu i-laçları kullanmadıkları takdirde iyileşmeyeceklerini bilmesi gerekir. Şöyle durumlar ile çok karşılaşıyoruz; ‘Ben 40 yaşındayım hocam, bana bir şey olmaz’. F-ilyasyon ekibi gidiyor, i-laçlarını veriyor, i-lacı kullanmıyor. 3-4 gün sonra 112 ile a-cil servise başvuruyor. Bu sefer biz bu kişiyi y-oğun bakıma alıyoruz. Y-oğun bakımda daha zor, a-cı veren bir süreç bekliyor ve i-laç kullanılmadığı takdirde sonu *-l-üme kadar gidebiliyor” ifadelerini kullandı.

“H-EKİMLERE GÜVENELİM, VERİLEN İ-LAÇLARI KULLANALIM

“Prof. Dr. İlhan, i-laç kullanmayan kişilerin h-astalığı birlikte yaşadığı kişilere geçirme ihtimali olduğunu da kaydederek, “O kişi i-laç kullanmayınca evde kaldığı süre içinde evdekileri de e-nfekte etme ihtimali ortaya çıkıyor. Aynı evden 2-3 kişi a-ğır h-asta olarak karşımıza çıkabiliyor. Mutlak suretle hekimlere güvenelim, verilen i-laçları kullanalım. İnternetten kaynağı belirsiz, kanıta dayalı olmayan, sosyal ağlarda dolaşan bilgilere güvenmememiz gerekmektedir. Herkesin kendi profesyonel olduğu konu da konuşması gerekmektedir” diye konuştu.

BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ: CİDDİ YAN ETKİYLE KARŞILAŞMADIK

Sağlık Bakanlığı K-1-9 Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz da kullanılacak olan her ilacın faydalı etkilerinin beraberinde beklenmedik bazı yan etkileri de olabileceğine işaret ederek, şunları söyledi: “Burada önemli olan sizin i-laçtan elde edeceğiniz faydanın z-arardan ilk planda olmasıdır. Nitekim bu h-astalıkta kullanılacak olan i-laçlar da h-astalığın ilk döneminde yaklaşık % 30’larda olan z-atürre oranının şu an için % 3,4’e kadar düşmesini sağlamış i-laçlardır. Ayrıca ülkemizde üretilen i-laçlardır. S-ağlık Bakanlığı’ndan bedava dağıttığı olarak temin edilen ve insanlarımızın hizmetine sunulmakta olan i-laçlardır. Burada gerek f-ilyasyon ekiplerinde olsun gerek s-ağlık kuruluşlarında olsun gerek aile hekimliklerinde olsun eğer hekimler h-astalara bu i-lacın kullanılmasını öneri ediyor ise kullanmakta büyük fayda vardır. Burada dikkat edilmesi gerekli olan noktalar var. Her i-lacın z-ararlı etkisi olduğu gibi bizim bu kullanmış olduğumuz i-laçların da z-ararlı etkisi var. F-avip-iravir, k-araciğer f-onksiyon testlerini bozabiliyor, düşük ihtimalle de olsa b-ö-brek f-onksiyonlarında bozukluğa yol açabiliyor. Bunun haricinde mide-b-ağırsak sisteminde s-indirim bozuklukları tarzında belirtiler ortaya çıkartabiliyor. Ama bunların çoğu geçici y-an etki ve ciddi bir y-an etkiyle karşılaşmış değiliz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir