Diyanet: Cuma namazı salgında farz değil

Diyanet: Cuma namazı salgında farz değil

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Coronavirüs vakalarının artışı ve kış mevsiminin olumsuz hava koşulları hissedilmeye başlarken yaptığı açıklamada, meşru bir mazeretin varlığının Cuma namazının farziyetini düşürdüğünü bildirdi. Kurul açıklamasında, “Bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur” denildi.

Salgının ve kış mevsiminin etkisiyle Cuma namazı için camilerde yer bulmanın zorlaştığı belirtilen açıklamada “Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir” ifadelerine yer verildi.

‘BULAŞICI HASTALIKLARA KARŞI TEDBİR DİNİMİZİN GEREĞİDİR’

Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan yapılan açıklamada, İslam’ın, dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirdiği vurgulandı. Açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereğidir.

Ayrıca hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu bilinen bir hükümdür. Bu bağlamda, cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisi de cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmamasıdır. Zira meşru bir mazeretin varlığı, cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır. 

‘YER BULAMAYANLARIN CAMİYE GİRMESİ DOĞRU DEĞİL’

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve Cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir. Bu şekilde Cuma namazını kılamayan kişilere, diğer meşru mazeretlerde olduğu gibi, öğle namazını kılmak farz olmaktadır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler imkân buldukları bir yerde öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Hz. Peygamber  (s.a.s.) döneminde sabit olduğu bilinen ve günümüze kadar ittifakla uygulanan hüküm böyledir. 

Burada bir kez daha ve önemle ifade edelim ki bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir