AİHM eski Yargıcı Türmen; AİHM kararlarının tartışılması ürkütücü

AİHM’in tutuklu HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara dair AİHM eski Yargıcı Rıza Türmen, “Demirtaş’ın tutulmasının hukuksal bir dayanağı yok. AİHM...

Seçimli diktatörlükler kuran liderler…

özgür medyayı yıktılar, bağımsız kuruluşları zayıflattılar, muhalefetin sesini kıstılar... İstanbul, 15 Ocak 2021 Günlüğümün başına oturdum, notlar düşüyorum. İki haftalık tatil sonrası Trump ve Amerika'ya öylesine uzun daldım ki,...

WhatsApp geri adım attı

Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, Mayıs ayına kadar kararı durdurdu. Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, bir süreliğine geri adım attı.  WhatsApp'ın Twitter hesabından yapılan...

Almanya korona tedbirlerini sertleştirmeye hazırlanıyor

Almanya 31 Ocak tarihine kadar geçerli olan pandemi tedbirlerinin geçerlilik süresini uzatmaya ve önlemleri sertleştirmeye hazırlanıyor. Almanya’da Başbakan Angela Merkel'in eyalet başbakanlarıyla 25 Ocak tarihinde...

Gelecek Partisi yöneticisi Özdağ’a si-lahlı sa-ldırı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ si-lahlı sa-ldırıya uğradı. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a evinin önünde sa-ldırı düzenlendi. Özdağ’a yönelik saldırıyı partinin...

Nüfusun yüzde 25’ini aşılayan İsrail’de vaka patlaması

1.9 milyon kişiyi aşılayarak nüfusun yüzde 25'ine aşı uygulayan ilk ülke olan İsrail'de günlük Covid-19 vakaları hala 9 bin 500'ün üzerinde seyrediyor. Coronavirus aşısını nüfusunun...

Efrînli genç, işgalcilerin cezaevlerinde yaşadıklarını anlattı

Aynı Kategoriden

Efrîn’in işgal edilmesinden 20 gün sonra evi işgalciler tarafından basılarak gözaltına alınan M.E. tutuklu kaldığı süre boyunca yaşadığı işkenceyi anlattı. M.E., çete zindanlarında çok sayıda bir yaş arası çocuk ve onlarca kadının da olduğunu aktardı. 

Efrînli her yurttaş gibi evini, toprağını terk etmek istemeyen M.E. isimli genç, işgalciler tarafından evi basılarak gözaltına alındıktan sonra işgalcilerin cezaevlerinde tutuklu kaldığı bir buçuk yıl boyunca yaşadığı işkenceyi anlattı.

Güvenlik nedeniyle ismini açıklamak istemeyen M.E., Efrîn’in işgal edilmesinden 20 gün sonra, Cebha Şamiya çetelerinin evini basmasıyla işkence dolu bir sürece giriyor.

Efrîn’in işgal edilmesinden 20 gün sonra Cebha Şamiyê çeteleri ağır silah yüklü 2 askeri araçla M.E.’nin evini basıp, onu tutukluyor. M.E., normal bir şekilde değil, evinde işkence görerek, gözleri bağlı bir şekilde gözaltına alınıyor. Ardından sözde “güvenlik bölümü” ne sevk edilip burada 2 gün boyunca ağır bir işkenceden geçiriliyor.

 KEYFİ BİR TUTUKLAMA

İki gün süren işkenceden sonra M.E.’yi sorguya alan çeteler, M.E.’yi serbest bırakma karşılığında (para veya altın) fidye istiyor. Ancak M.E.’de ne altın vardı ne para.

6 çetenin kendisini dövüp, işkence etmek için nöbet tuttuğunu söyleyen M.E., hatırladıkları isimler arasında Ebu Abdullah, Ebu Nimir, Ebdo ve Ebu Osman adlı çetelerin olduğunu belirtti.

Sorguda kaldığı 18 gün boyunca her gün 3 defadan fazla vücudu yakılarak, halatla dövülerek her türlü işkenceden geçirildiğini belirten M.E., çetelerin kendisini Özerk Yönetim ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle fidye almak için tutukladığını kaydetti.

Çetelerin paralarına, ziynet eşyalarına el koyduğunu dile getiren M.E., 4 gün hücrede kaldığı süre zarfı boyunca bir parça bayat ekmek dışında kendisine yemek verilmediğini ifade etti.

 ‘400’DEN FAZLA GENÇ, 40’TAN FAZLA KADIN TUTUKLU VAR’

Her gün yaklaşık bir saat sorguya alındığını belirten M.E., sorguya alındığı yerde 400’den fazla genç, 40’tan fazla kadın tutuklu gördüğünü belirterek, tutukluların arasında 70, 80 yaşlarında yaşlıların da olduğunu ve işkenceden geçirildiklerini aktardı.

4 buçuk ay sorgudan geçirilen M.E., Efrîn Cezaevi Mahkemesi’nde yaşadıklarını şöyle anlatıyor; “ Çeteler her 15 günde bir kadınları sorguya alıyorlardı ve sorguda onlara işkence ediyordu. İçinde bulunduğumuz hücrenin penceresinden çetelerin kaçırdıkları kadınları sabahın 03.00’ünde, 04.00’ünde götürüp, iki saat aradan sonra hücreye götürdüklerini görüyorduk.”

 ‘EFRÎN’İN MERKEZ CEZAEVİNDE ÇOCUKLAR DA VARDI’

4 buçuk ayın ardından Şamiye çeteleri tarafından Efrîn merkezindeki Morotê köyündeki merkez cezaevine götürüldüğünü kaydeden M.E., “Efrîn merkezindeki cezaevinde bir yaşında ve bir yaşından büyük çocuklar da vardı. Cezaevinde biri çok küçük yaşta, diğeri genç yaşta,  iki çocukları olan bir aile gördüm” dedi.

Efrîn merkezindeki cezaevinde yaklaşık 800’den fazla genç, 60’tan fazla kadın tutuklunun olduğunu söyleyen M.E., toplamda 8 ay süren soruşturmanın ardından, kendisine 3 yıl hapis, 2 milyon Suriye lirası ceza verildiğini aktardı.

Bir buçuk yıl Efrîn merkezindeki cezaevinde kalan M.E., daha sonra fidye karşılığında bırakılıyor.

M.E., cezaevinden çıktıktan sonra 100 dolar karşılığında Efrîn’den çıkarak, güvenli bölgeye ulaşıyor.

(hb/zd)

ANHA

Tüm Haberler

İlgili olabilecek haberler