Güven: Osmanlı oyunlarına ulusal birlik ruhuyla karşı durmalıyız

Güven: Osmanlı oyunlarına ulusal birlik ruhuyla karşı durmalıyız

Şırnak’ta temaslarda bulunan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, “Osmanlı oyunlarına Ulusal Birlik ruhuyla karşı durmalıyız” dedi.

Aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Berdan Öztürk ve Şırnak Milletvekilleri Nuran İmir ile Hüseyin Kaçmaz’dan oluşan bir heyet Şırnak merkezde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Heyet Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Katran köyünde karşılanırken, karşılamanın ardından konvoy şeklinde Şırnak merkeze geçti. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven HDP Şırnak il binasında esnaf ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu.

‘KÜRT İRADESİNİ TESLİM ALAMADILAR’

Kürt iradesinin teslim alınamadığını söyleyen Güven, “Biz DTK olarak buraya halkımızı dinlemeye geldik. Bilindiği gibi Kürt halkı zorlu bir süreçten geçiyor. Bu zorlu süreçlerin yanında da, çok önemli kazanımları da var. Biz Kürt halkının bizden ne istediğini çok iyi biliyoruz. Halk bizden iki şey istiyor. Birincisi diyor ki, ‘bu zulme karşı hiç bir zaman boyun eğmeyin. İkincisi ise bizi yalnız bırakmayın diyorlar. Bizden buradan diyoruz ki biz her daim size hizmet etmeye hazırız. Kürt halkı yüzyıllardır zulme karşı dilini, kültürünü korumuş ve bugüne gelmiştir. Kürt halkı mücadelesinden asla vazgeçmedi ve varlığını günümüze kadar getirdi. Bu zulüm ve zulmü en iyi annelerimiz bilir. Ya evleri yağmalandı, ya evleri tarandı, ya da işkenceye maruz kaldılar. Hepiniz bunların şahitlerisiniz. Botan halkı devletin zulmüne ve zorbalığına boyun eğmedi.  Bu iradeyi bizler Cizre’nin bodrum katlarında biliriz. Mehmet Tunç, Seve ve Pakizeler şahsında Botan halkı boyun eğmedi.  Evlerimiz yıkıldı, canımızdan can alındı. Ama irademizi teslim alamadılar.  Bugün Kürdistan’ın kalbi Botan’da Cizre bodrumlarında katledilen canları anıyor ve diyoruz ki mücadeleleri her zaman yolumuzu aydınlatacaktır” dedi.

‘SALDIRILAR KÜRTLERE YÖNELİKTİR’

Güven, saldırıları Kürtlere yönelik olduğunu belirterek, “Kürt halkına yönelik zulüm ve işkence her şekilde devam ediyor. DTK 2011 yılında kuruldu ve o zamandan beri Kürt sorununa demokratik bir çözüm bulmak için çalışmalar yürütüyor. Ancak DTK bugün devlet tarafından terörize ediliyor. Kongremizin kurulduğu günden beri her çalışmamızı açık bir şekilde yaptık. Gizli saklımız yok. Bu kongre Kürdistan halkının kongresidir. Bu kongrenin delegesi olmak suç değildir. DTK’nin faaliyetlerine katılmak suç değildir. Bu operasyonlarla suç ve suçluyu arıyorlar.  Bakın mesele DTK, HDP, TJA, DBP değil. Mesele Kürtler ve Kürdistan halkıdır.  Bu saldırıları Kürtlere yöneliktir. Bizi farklı isimlendirerek birbirimizden ayırmayı amaçlıyorlar. Bu oyunları iyi bilmemiz gerekiyor. Çalışmalarımızı yürütmek için bir binaya ihtiyacımız yok.  Burada asıl önemli olan cesaretimizdir. Bizi bu saldırılarla durduramazlar. Belediyelerimize el konuldu, milletvekillerimizin dokunulmazlıkları kaldırıldı. Bunlarla Kürtleri durdurabileceklerini sandılar. Ama yanıldılar. Kürtler durmadı ve direniyor, mücadele ediyorlar. Hakkari’den Van’a, Diyarbakır’a Kürtlerin olduğu her yerde Kürtler direniyor ve başkaldırıyor. Kürtler yeni bir hamle başlattı. Bu hamle Ya özgürlük ya da özgürlük hamlesidir” ifadelerini kullandı.

‘ZALİM KAYBETTİĞİ YERDE ZULMÜ ARTAR’

“Zalimin kaybettiği yerde zulmü artar” sözüyle sürece dikkat çeken Güven şunları kaydetti: “Şimdi cezaevlerindeki arkadaşlarımız Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğü için açlık grevinde. Botan’dan zindan direnişini selamlıyoruz ve diyoruz ki direnmek yaşamaktır. Arkadaşlarımız zor koşullarda açlık grevine başladı. Bu ahlaki ve vicdani bir eylemdir. Dört duvar arasında bu arkadaşların elinde sadece verebilecek bir canları var. Dört duvar arasında başka bir imkanları yok.  Yaşamlarını Kürtler için feda ediyorlar. Onların verdiği mücadele etrafında kenetlenmeliyiz. Bu eylemin amacına ulaşması için kenetlenmeliyiz ve direnmeliyiz. Bizler 2018 yılında binlerce kişi ile birlikte açlık grevine başladık. Birçok arkadaşımız şehit düştü.  Bu ağır yük artık zindanların omuzlarına yüklenmemelidir. Umutluyuz ve inanıyoruz ki arkadaşlarımızın eylemleri sonuç verecektir. Bu zor ve çetin günleri beraberlik ruhuyla atlatacağız. Ama Kürt halkına düşmanlık besleyenler bu birliği ve beraberliği istemiyorlar. Şimdi de Kürt güçlerini birbirine düşürmeyi amaçlıyorlar. Kürt güçlerine Botan’dan sesleniyoruz; bu kirli oyunlara gelmeyin. Kürt halkının birlik olmasını istemiyorlar. Neden? Çünkü Kürt birliği onlar korkutuyor. Nasıl ki Rojava’nın Kobane kentinde birlik ruhuyla direnip kazanmışsak, şimdi de iç savaşa birlik ruhuyla hayır diyeceğiz. Kürt güçlerine,  Osmanlı oyunlarını kanmayın diyoruz.”

Açıklamanın ardından heyet Şırnak merkezde esnaf ziyareti yaptı.

Öte taraftan DTK heyeti program kapsamında 10 gün boyunca bölge de temaslarda bulunacak. 

MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir