​​​​​​​Belçikalı Parlamenter: Kahraman Kürt halkına destek verilmeli

​​​​​​​Belçikalı Parlamenter: Kahraman Kürt halkına destek verilmeli

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’de suç işlediğini belirten Queen Mesto, “Kürt halkı kahraman bir halktır. Terörle mücadelede destek verilmelidir” dedi.

Belçika Parlamentosu Terörle Mücadele Komitesi Başkanı Queen Mesto, Kuzey ve Doğu Suriye’deki temaslarına devam ediyor. ANHA’ya değerlendirmelerde bulunan Mesto, Türk devletinin çeteler eliyle Kuzey ve Doğu Suriye halklarının haklarını çiğnediğini söyledi. Uluslararası kamuoyunun saldırılara dur demesi gerektiğinin altını çizen Mesto, “Türkiye’nin Suriye’deki ihlalleri kabul edilemez. Burada gördüklerimi raporlaştırarak hükümete sunacağım. Bu ihlaller artık görmezden gelinemez” dedi.

‘KÜRT HALKININ YANINDAYIM’

Türk devletinin yaptıklarının Avrupa tarafından kabul edilmemesi gerektiğinin altını çizen Mesto, “İnsan hakları ihlallerine daha fazla göz yumamayız. Bölgedeki tehditlerin giderilmesi için Kürt halkına destek verilmelidir. Felemenk halkının bir ferdi olarak Kürt halkının yanında olduğumu belirtiyorum. Kürtlerin kurduğu Özerk Yönetim’in tanınması ve destek verilmesi gerekiyor. Terörle mücadele için bu destek çok önemlidir” diye konuştu.

‘KÜRTLERE DESTEK VERMEK GEREKİYOR’

ABD’nin Türk devletine baskı kurması gerektiğini sözlerine ekleyen Mesto, “Türk devletinin kendisine komşu ülkeleri yaptığı saldırıların son bulması gerekiyor. Kahraman Kürt halkının büyük bir desteğe ihtiyacı var. Waşukani Kampı’nda yaşayan 12 bin göçmenin tek isteği evine geri dönmek. Bu çok doğal ve meşru bir istektir. Bunun gerçekleşmesi için herkesin çalışması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Belçika Parlamentosu Üyeleri George Delmansh ve Queen Mesto, Belçika ve Fransa Terör Mağdurları Örgütü Başkanı Phillip Vansteenkiste ve dernek üyesi Rudy Malak ile çocuk haklarıyla ilgili çalışmalar yapan Child Focus Yöneticisi Heidi De Pauw’dan oluşan heyet, geçtiğimiz Pazar gününden bu yana Kuzey ve Doğu Suriye’de çeşitli temaslarda bulunuyor.

(rr/cj)

ANHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir