Kılıçdaroğlu’ndan bir ‘adaylık’ açıklaması daha: Ali mi oldu Veli mi önemli değil

Kılıçdaroğlu’ndan bir ‘adaylık’ açıklaması daha: Ali mi oldu Veli mi önemli değil

Meclis bütçe görüşmelerindeki Cumhurbaşkanlığı adaylığı çıkışıyla gündeme gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Ali mi oldu Veli mi oldu önemli değil. Cumhurbaşkanı nasıl olacak, yetkileri nasıl olacak? Bunun üzerinde durmamız lazım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Medyascope canlı yayınında gazeteci Ruşen Çakır’ın, “Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız” sorusuna yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, “Bana göre sorulması gereken soru şu. Halk nasıl Cumhurbaşkanı adayı istiyor? Cumhurbaşkanı tek aday mı olsun her şeye o mu karar versin? Cumhurbaşkanı taraflı mı olsun tarafsız mı olsun? Cumhurbaşkanı mal varlığından ötürü kendisine yönelik suçlamaları geçiştiren biri mi olsun, yargıya müdahale mi etsin? Cumhurbaşkanı ailesiyle beraber mütevazi bir hayat yaşasın yoksa toplumdan kopuk mu olsun?” diye konuştu.

‘ALİ Mİ OLDU VELİ Mİ OLDU ÖNEMLİ DEĞİL’

“Tek adam rejiminde hiçbir tartışma yok. Herkes bir kişiyi gösteriyor. Diyorlar ki, bizi de besliyor dünyanın parasını aktarıyor, dolayısıyla bizim adayımız belli. Peki biz ne diyoruz; Millet ittifakıyız demokrasiye bakıyoruz. Ali mi oldu Veli mi oldu önemli değil. Cumhurbaşkanı nasıl olacak, yetkileri nasıl olacak? Bunun üzerinde durmamız lazım” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Onlar tek adam rejiminin devamını istiyorlar. Biz tek adam rejimi istemiyoruz. Abdulkadir Selvi niye benim adıma konuşuyor, yoksa birileri yazdırıyor mu? Onlara belli cümle kalıplarını verip bunu yazacaksınız diyorlar, onlar da “elbette” deyip yazıyorlar.”

MUHARREM İNCE AÇIKLAMASI

Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’nin yeni parti kurmasıyla ilgili de şu yorumda bulundu:

“Olabilir. Parti kurmanın kuralları vardır. Gider İçişleri Bakanlığı’na dilekçeyi verirsiniz. Partinizi kurarsınız. Kurduktan sonra görürüz ayrıntılarını. Bir insan CHP’de mutlu değilse, izlediği politikaları beğenmiyorsa, ayrılıp farklı yol izleyebilir. Bu konuda söylebileceğimiz bir şey yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir