MİT’E AJAN DEVŞİREN VAKIF HEWLÊRDE! (ÖZEL HABER)

MİT’E AJAN DEVŞİREN VAKIF HEWLÊRDE! (ÖZEL HABER)

Türk İstihbarat Teşkilatı MİT’in, üzerinden ajan devşirdiği uluslararası alanda birçok kurumu bulunan vakıflardan biri olan Türkiye Maarif Vakfı (TMV)’nın, Hewlêr’de 2018 yılında açtığı okulda ajan devşirdiği ve MİT’e maddi gelir sağladığı öğrenildi.

MİT’in ajan devşirmek için paravan olarak kullandığı vakıflardan biri olan TMV’nin Dünya geneli 339 kurumu bulunurken bu kurumlardan 12’sinin Güney Kürdistan ve Irak’ta yer aldığı, açtığı okullarda türkçe dil eğitimi verdiği ve Güney Kürdistan ve Irak’taki okullarında 2000’den fazla öğrencisinin olduğu öğrenildi.

Barzani ailesinin de çocuklarını gönderdiği ifade edilen TMV’nın İnternational Maarif Schools (Uluslararası Maarif Okulları) adındaki okulu Hewlêr’in Turaq köyü yakınlarında olduğu ve bu okulda ağırlıklı olarak çocuklara türkçe dili öğretilirken kültürsüzlüğü nakşetmek için özel eğitim programları hazırladığı ifade edildi.

MİT’E MADDİ GELİR SAĞLAMA VE AJAN DEVŞİRMENİN KAYNAĞI OLARAK KULLANILIYOR

Irak geneli 10 okulu ve 2000’den fazla öğrencisi bulunan Uluslararası Maarif Okulları, Özel okul olarak faaliyet gösterirken buradan elde edilen paranın MİT faaliyetleri için kullanıldığı ifade edildi. MİT Dış Faaliyetler Müsteşarlığına bağlı olduğu öğrenilen bu kurum, aynı zamanda okullarda eğitim gören çocuklara türkçe dil eğitimi vererek Güney Kürdistan ve Irak’ta derin bir ajan ağı oluşturduğu ifade edildi.

TİKA İLE ORTAK ÇALIŞIYOR
TMV’nin Hewlêr’deki Uluslararası Maarif Okulları’nın, daha önce haberini yaptığımız ajanlık faaliyetleri yürüten Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile de ortak çalışma yaptıkları öğrenildi.

TİKA’nın yanı sıra Türk Devleti’nin ajanlık faaliyetlerini yürütmek için paravan olarak kullandığı Kızılay, AFAD ve benzeri gibi kurum ve şirketlerin birçoğu ile ortak çalışma yürüttüğü ifade edilirken, bu okulların yine Barzani ailesi’ne mensup hükümette önemli konumlarda olduğu ifade edilen kişilerle de ortak olduğu ve bu okuldan elde edilen gelirin bir kısmının bu kişilere verildiği iddia edildi.

NE ÖĞRETİLİYOR

Türk Devleti’nin uluslararası alanda devlet adına okul açabilen tek vakıf olan Türkiye Maarif Vakfı’nın açtığı okullarda çocuklara türkçe dil eğitimi vermenin yanında farklı derslerin verildiği ve bu derslerin MİT Dış Faaliyetler Müsteşarlığı’nda görevli ajanlar tarafından düzenlendiği ifade edildi.

Verilen dersler arasında Türk Devleti’ne göre uyarlanmış Tarih dersi dikkat çekerken verilen tarih derslerinde Osmanlı İmparatorluğu’nun anlatıldığı öğrenildi.

NASIL ÇALIŞIYOR

TMV’nin Hewlêr’de açtığı ve türkçe eğitim verdiği okulun eğitim müfredatı Dersim Tertelesi sonrası Kuzey Kürdistan’ın tümüne çocuklar için uyarlanan müfredatlar ile bire bir aynı. Kuzey Kürdistan’daki asimilasyon merkezleri olan okullarda başarılı olan öğrenciler başarılı olmanın yıl sonu mükafatı olarak algılara yerleştirilen gezilere alınıyor. Türk Devleti’nin asimilasyon politikalarından biri olan bu yöntem, aynı şekilde TMV’nin açtığı okullarda da uygulanıyor.

Yurt dışında bu vakıf tarafından açılan okullarda başarılı olan öğrencileri kendilerine bağlamak için eğitim hayatına Türkiye’deki okullarda devam etmeleri için öğrencilere burs imkanı tanıyorken, TMV’nin yurtdışında açtığı okullardan mezun olan öğrencilerin Türkiye’de okuması için birkaç üniversite ile özel anlaşmalar yaptığı öğrenildi. Tanınan bu ayrıcalığın yanı sıra Hewlêr ve Dünya’nın diğer ülkelerindeki Uluslararası Maarif Okullarının her yıl okuldan özel olarak seçtiği çocukları gezi adı altında Türkiye’ye getirerek çocukları Çanakkale’deki savaş müzelerinde gezdirerek duygusal baskı altına alarak, gelecekte kendilerine çalışması ve kendi politikalarına hizmet etmeleri için hazırladığı ifade edildi.

Kuzey Kürdistan’da da yoğun olarak uygulanan bu yöntem ile elde edilmek istenen sonuç çocukların gelecekte Türk Devleti’ne çalışması için diğer ülkelerde de TMV tarafından uygulandığı ifade edilirken, bu çocuklara tanınan bir başka ayrıcalık da Türkiye’de üniversite eğitimini tamamlamak isteyen öğrencilerin lise diplomalarının geçerli kılındığı öğrenildi. Üniversiteyi Türkiye’de tamamlayan öğrencilere geldikleri ülkelerde iş sahibi olabilmeleri için bu vakıf tarafından yardım edildiği, bu şekilde öğrencinin minnet duygusu ile kendi ülkesinde Türk Devleti’ne sadık bir kişi olarak çalıştığı yorumu yapıldı.

MAARİF OKULLARI IRAK DİREKTÖRÜ: DR. MUHAMMED EMİN ŞİMŞEK

Maarif okulları’nın Irak direktörü Muhammed Emin Şimşek, Türkiye Maarif Vakfı Genel Başkanlık üyesi Mustafa Göksu tarafından özel olarak bölgeye gönderildiği ifade edildi. MİT’in silahlandırdığı ve finanse ettiği bilinen Türkmen Cephesi ile de sıkı ilişkilere sahip olduğu öğrenilen Muhammed Emin Şimşek’in, sık sık Hewlêr’deki Türk başkonsolosluğunu ve MİT’in en büyük merkezlerinden birinin bulunduğu Duhok’u ziyaret ettiği ifade edildi.

AÇILIŞA KİMLER KATILMIŞTI

2018 yılında açılışı yapılan Hewlêr Uluslararası Maarif Okulu’nun açılışına Türk Devleti’nin Hewlêr Başkonsolosu Hakan Karaçay, Güney Kürdistan Eğitim Bakanı Piştivan Sadık, Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Mustafa Göksu, Hewlêr eski Valisi Nevzat Hadi ve bazı siyasetçilerin yanı sıra Mehdi Eker’de katılmıştı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir