Mazlum Ebdî’nin annesi vefat etti

Demokratik Suriye Güçleri (Q-S-D) Genel Komutanı Mazlum Ebdî’nin annesi Xezne Hac Hisên (86) Kobanê'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Hisên'in cenazesi Helincê köyünde toprağa...

AKP’li Kurtulmuş; Reform paketini yakında paylaşacağız

ilçe kongresinde konuşan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Türkiye'de hukuk, ekonomi ve siyaset alanında ilgili bakanlıklarımızın çalıştığı, hemen hemen hazır olmuş olan reform paketini yakında...

AİHM’in ‘Atilla Taş’ kararı Kavala ve Demirtaş davalarındaki usulsüzlüğü bir kez daha ortaya koydu

AİHM’in 'Atilla Taş' kararını değerlendiren avukat Kerem Altınparmak, kararın çok olumlu yanının olduğunu ama olumsuz yanlarının da bulunduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), şarkıcı...

HDP Merkez Yürütme Kurulu ‘İş ve Aş Buluşmaları’ başlatıyor

HDP Merkez Yürütme kurulu, Ekonomi Komisyonu öncülüğünde Diyarbakır'da işsiz, emekçi, esnaf, çiftçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelecek. Covid-19 salgınıyla birlikte işsizlik ve...

Kürtçe için hedef 1 milyon imza

Kürt Dil ve Kültür Ağı Sekretarya Üyesi Bawer Berşev, yaklaşan 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla çalışmalarına dair bilgi verdi. Uluslararası Anadili Günü dolayısıyla...

Facebook Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurdu

Facebook'tan yapılan açıklamada, 'Türkiye'ye yasal bir temsilci atanması süreci başladı' denildi. Facebook, Türkiye'ye temsilci atama kararı aldı. Yapılan açıklamada, "Türkiye'ye yasal bir temsilci atanması süreci başladı"...

Öztrak’tan Bahçeli’ye HDP yanıtı

Aynı Kategoriden

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “HDP kapatılmalıdır” açıklamasına ilişkin, “Bizim dileğimiz hiçbir partinin kapatılmamasıdır. Parti kapatarak, demokrasi sürdürülemez. Dolayısıyla prosedür bellidir, Sayın Bahçeli ‘kapatın’ dedi diye bir parti kapatılamaz” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısının ardından CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı yaptı. Gündeme ilişkin başlıklarda değerlendirmelerde bulunan Öztrak, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Para paradır” açıklamasına yanıt verdi. Öztrak, şöyle konuştu:

“Sarayın kibirlisi, hafta sonunda, açılış görünümlü ekran şovunda, Yine CHP hakkında ileri geri konuştu. Milletin malı mülkü, sorgusuz, sualsiz, Katar’a satılıyor. ‘Bu mallar kaça, neden, nasıl satılıyor’ diye soruyoruz. Bizi yatırımcı düşmanı ilan ediyor. Sonra da sıkılmadan akıl veriyor. ‘Paranın rengi, dini yoktur. Para paradır diyor. Başına çuval geçirilen askerlerimiz için vermediğiniz notayı, şu fotoğrafları çektiren, ABD’ye kaçan rüşvetçi, itirafçı için verdiniz. Siz ABD’ye nota verdiniz, bakanlarınız da buna plaket verdi. Ne de olsa; ‘Paranın rengi dini yoktur. Para, paradır’ değil mi Sayın Erdoğan?”

BAHÇELİ’YE HDP YANITI Öztrak, Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması sözleriyle ilgili soru üzerine “Bizim dileğimiz hiçbir partinin kapatılmamasıdır. Parti kapatarak, demokrasi sürdürülemez. Dolayısıyla prosedür bellidir, Sayın Bahçeli ‘kapatın’ dedi diye bir parti kapatılamaz” yanıtını verdi. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı güncel Coronavirus verilerine ilişkin de konuşan Öztrak, “Sayıları gizleyerek, belki de yüzlerce vatandaşımızın durumun ciddiyetini anlamamasına, tedbir almamasına, hayatını kaybetmesine neden oluyorlar” dedi. Öztrak, şöyle devam etti:

“Artık açıkladıkları her veri elde kalıyor. Toplam vaka sayısı değişiyor, beraberinde iyileşen hasta sayısı da değişiyor. Toplam vaka sayısı bir gecede ikiye katlanıyor. 20 gün sonra da iyileşen hasta sayısını, bir gecede 1 milyondan fazla artıyorlar. Ama her nasılsa, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı, bir türlü değişmiyor. Sayıları gizleyerek, belki de yüzlerce vatandaşımızın durumun ciddiyetini anlamamasına, tedbir almamasına, hayatını kaybetmesine neden oluyorlar.  Milletin her akşam televizyon karşısında ‘Acaba ne söyleyecek’ diye ağzının içine baktığı Sağlık Bakanı da Bilim Kurulu da bu gerçekleri vatandaştan kaçırma operasyonuna ortak edildi.”

“Asgari ücret taban ve tavan fiyatları nasıl olmalı” sorusuna Öztrak, “CHP olarak biz pazarlığın nereden başlaması gerektiğini söyledik ama şu ana kadar hükümetin bir sesini duymadık. Havuz müteahhitlerine dolar avro ile her türlü gerekçeyi üreten hükümet, bugün emekçiler için ortalama ücret haline gelen asgari ücret konusunda ağzını açmıyor. Bugün Türk-iş Başkanı ‘onlar bir şey söylesin ondan sonra biz söyleyelim’ demiş haklı. Biz de bu hükümetin bu aşamada neler söyleyeceğini merak ediyoruz, bu hükümet işçiden emekçiden yana mıdır yoksa havuz müteahhitlerinden mi yanadır bunu da görmek istiyoruz” dedi.

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un COVİD-19’un meslek hastalığı olamayacağı yönündeki açıklaması sorulan Öztrak, “Tüm doktorların, tüm sağlık çalışanlarının, Türk Tabipleri Birliği’nin, Sağlık Bakanlığı’nın meslek hastalığı sayılması yönündeki talepleri var. Cumhuriyet Halk Partisi grup başkanvekillerimizin bu bu yönde verdiği bir yasa teklifi de var. Kendisi tarafından bu konunun yeterince takip edin verdiğin ortaya koyuyor. Yasa ‘eğer bir kesimde belli bir hastalık görülme sıklığı toplum ortalamasının üzerinde ise bu meslek hastalığıdır’ diyor.  Önce bu işin gereği yapılmalı, bu hastalıkla ön saflarda mücadele eden, savaşan, hastalığa en fazla yakın olan, çocuklarına göremeyen, ailesine göremeyen, fedakarlıklarla çalışan sağlık çalışanları ve doktorların COVİD-19 meslek hastalığı sayılması önünde gerekli adımlar atılmalıdır” yanıtını verdi.

EPDK’nın temsil ağırlama giderlerinin çıkarıldığı yönünde açıklamasına ilişkin Öztrak, “Vatandaşa Sen bu mağduriyetin giderilmesi için tek tek Mahkemeye gitmek zorundasın diyorsun böyle bir şey olmaz burada yapılması gereken açıktır Eğer burada bir mağduriyet varsa onunla ilgili bir düzenleme yaparsınız tüm vatandaşın hakkını verirsiniz” yorumunu yaptı.

İŞKUR’a başvuran sayısının bir milyonu aşması ve İşsizlik Fonu’nun azalması hakkında Öztrak, “Bu tür hallerin ortaya çıkması durumunda İşsizlik Fonu’nun ciddi sıkıntılar içine girebileceğini söyledik, bu yüzden de İşsizlik Fonu’na dokunmayız diyoruz. Şimdi ortada birçok sıkıntılı bir manzara var. İşsizlik Fonu’nun nasıl kullanılacağı açık, diğeri aslında bir sosyal yardım. Bunların da bütçeden ödenmesi için gereken düzenlemeler hemen yapılmalıdır” dedi.

CHP Konya İl Başkanlığı’ndaki taciz iddiasının MYK gündeminde olup olmadığı sorusu üzerine Öztrak, “Hayır ama partimiz her mağduriyet iddiasını ciddiye alır, soruşturur. Bir suç tespit edildiğinde de gereğini yapar. Bu çerçevede, bu olayda da parti içi hukukumuz işlemektedir. Merkez Yönetim Kurulu üyesi bir arkadaşımız başkanlığında bir heyet bu konu ile ilgili görevlendirilmiştir. İlginin ifadesi istenmiştir. Gerekli soruşturma yapılmaktadır” dedi.

Tüm Haberler

İlgili olabilecek haberler