Kürtler arasında teh-likeli tırmanış

Kürtler arasında teh-likeli tırmanış

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Başkenti Erbil’de basın toplantısı düzenleyen Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin, gece saat 01.00 sıralarında Rojava’daki Halk Savunma Birlikleri’nin

(YPG), Peşmerge’ye saldırdığını ileri sürdü. k24’ün haberine göre ”Gece saat 1 sularında PKK’li bir grubun kaçak bir şekilde Kürdistan Bölgesi’ne sızmaya çalıştığını” belirten Lezgin şunları söyledi.

“Ancak bu silahlı grup kaçak bir şekilde nehirden geçmeye çalışırken Peşmergeler tarafından fark ediliyor. Bunlara hiçbir kaçakçı ve silahlı grubun, Kürdistan Bölgesi Hükümeti idaresi altındaki topraklara girmesine izin verilmeyeceği iletildi. Geri dönmeleri için çok çaba sarf edildi ancak 8 kişilik gruptan 3’ü geri dönerken, 5’i ısrarla Kürdistan Bölgesi topraklarına girmeye çalıştı. Peşmerge de bu gayrimeşru geçişe izin vermedi. Birkaç saat sonra YPG’li bir güç Suriye tarafından saat 04.00 sıralarında Peşmerge’ye karşı saldırıya geçti. Saldırıda BKC, RPG, 23’lük havan topları gibi her türlü ağır silah kullanıldı. Peşmergelerimiz bu kontrol noktasında kendini savunmak zorunda kaldı, onlar ise burayı ele geçirmeye çalıştı. Ancak nihayetinde amaçlarına ulaşamadan Suriye topraklarına geri döndüler.”

Serbest Lezgin son olarak şunları söyledi: “Bu Kürdistan Bölgesi’ne yapılmış büyük bir zulümdür. Yıllardır tahammül ediyoruz, barıştan yana olduğumuzu belirtiyoruz. Farklı sebeplerden dolayı Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan sorun ve krizlere çatışmaların da eklenmemesini istiyoruz. Ancak görünen o ki Rojava’da YPG’ye komuta eden PKK, ki Kürdistan Bölgesi topraklarında da silahlı güçleri var ve bir süredir Kürdistan Bölgesi’nde olay çıkarıyorlar, Kürdistan Bölgesi statüsünü ortadan kaldırmak isteyen tarafların ortağı haline gelmişler. Uluslararası Koalisyon’a tavır almaları çağrısında bulunuyoruz, bir daha böyle bir olayın yaşanmasına izin verilmemeli.”

YPG’nin açıklaması yapması bekleniyor

Öte yandan Halk Koruma Birlikleri (YPG) kaynaklarının Pêşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin’in “YPG, Pêşmerge’ye saldırdı” iddialarını yalanladığı bildirildi. ANF’nin konuya ilişkin haberine göre YPG kaynakları, KDP’li Lezgin’in iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirti. Ajansı YPG’nin konuya ilişkin olarak önümüzdeki saatlerde kapsamlı açıklama yapmasının beklendiğini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir