Ortak açıklama

Ortak açıklama

Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde Genel Başkan Ahmet Davuoğlu ile yaptığı görüşme sonrası ortak basın açıklamasında konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘HDP kapatılmalıdır’ çağrısını değerlendirdi.

Artı Gerçek’in HDP’ye yönelik “haşere, itlaf edilmeli” şeklinde MHP kanadından yapılan çağrılar olduğunu ve HDP’nin bu açıklamaları “soykırım” olarak nitelediği sorulan Karamollaoğlu, söz konusu ifadeleri ‘saçmalık’ olarak değerlendirdi. “Buradaki yaklaşım, bir kere siyasi üslup doğrudan doğruya insanları tarif eder. Söz sahibine aittir daima, karşısındakine değil” diyen SP lideri şöyle devam etti:

‘KENDİSİ GİBİ DÜŞÜNMEYENİ HAİN KABUL EDEN BİR ANLAYIŞI VAR’ “Ben Sayın Bahçeli’nin kullandığı tabirler, özellikle hiçbir zaman siyasete sığmayan, siyasette kabul görmeyen tabirler. Eskiden beri ötekileştiren, kendisi gibi düşünmeyeni mutlaka “hain” kabul eden bir anlayış var. Bu haşere gibi konular da bu mahiyette.”

‘HER GÜN BİR SÜRÜ SAÇMALIK GÜNDEME GETİRİLİYOR’“Tasvip etmediğim için de bu konularda fikir beyan doğru bulmuyorum. Çünkü her gün bir sürü saçmalıklar gündeme getiriliyor. Her saçmalığa cevap vermeye kalksanız, siz de onun bir parçası haline geliyorsunuz.”

DAVUTOĞLU’NDAN DA TEPKİ: KARAMOLLAOĞLU’NA KATILIYORUM Karamollaoğlu’nun ardından söz alan Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu da Saadet Partisi liderinin sözlerini destekleyerek Bahçeli’ye tepki gösterdi. Davutoğlu, Bahçeli’nin açıklamalarını şöyle değerlendirdi: “Sayın Karamollaoğlu son derece güzel bir çerçeve çizdi. Ben de aynı kanaatteyim. Siyasi söylem zihniyetin yansımasıdır. Sayın Bahçeli ve kurmaylarının sadece HDP’ye dönük değil, bizlere dönük de açıklamaları da her türlü siyasi nezaketin dışındandır, ötesindedir.”

‘BU İFADELERİ KULLANAN BİRİNE VE SİYASETİNE SAYGI DUYULUR MU?’ “Bu bahsettiğiniz ‘itlaf, haşere’ gibi ifadeler de acaba insan bir sözü kullanırken şöyle düşünmeli insanlık vicdanına, milletin vicdanına nasıl yankı yapar? Türk siyasetinde kullanılan bu ifadeleri İngilizceye, Arapçaya değişik dillere çeviren kimse saygı duyar mı böyle ifadeler kullanan birisine ve siyasetine…”

‘HDP’YE KARŞI MÜCADELENİN ALANI BELLİDİR’ “Bu ifadeleri sokakta herhangi iki kişi birbirine karşı kullansa millet vicdanına sığar mı bu? HDP’ye karşı bir mücadele edecekseniz mücadele alanı bellidir. Siyasi alandır, gidin mücadelenizi yapın. Biz bu mücadeleyi yapıyoruz. Diyarbakır sokağında, Batman sokağında… Yarın seçim olduğunda da rekabet edeceğiz.” 

‘BU İFADELER SİYASİ NEZAKETE DE İNSANİ NEZAKETE DE SIĞMAZ’ “Önemli olan insanların yüreklerine girerek mücadele etmek. Ama insanları en ağır şekilde hakaretlere maruz bırakırsanız bir müddet sonra siyaset seviye kaybeder. Bu ifadeler siyasi nezakete de, insanı nezakate de sığmaz. Siyasi mücadelenin parçası olarak da kullanıldığında sadece kullanana zarar verir.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir