AİHM eski Yargıcı Türmen; AİHM kararlarının tartışılması ürkütücü

AİHM’in tutuklu HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara dair AİHM eski Yargıcı Rıza Türmen, “Demirtaş’ın tutulmasının hukuksal bir dayanağı yok. AİHM...

Seçimli diktatörlükler kuran liderler…

özgür medyayı yıktılar, bağımsız kuruluşları zayıflattılar, muhalefetin sesini kıstılar... İstanbul, 15 Ocak 2021 Günlüğümün başına oturdum, notlar düşüyorum. İki haftalık tatil sonrası Trump ve Amerika'ya öylesine uzun daldım ki,...

WhatsApp geri adım attı

Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, Mayıs ayına kadar kararı durdurdu. Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, bir süreliğine geri adım attı.  WhatsApp'ın Twitter hesabından yapılan...

Almanya korona tedbirlerini sertleştirmeye hazırlanıyor

Almanya 31 Ocak tarihine kadar geçerli olan pandemi tedbirlerinin geçerlilik süresini uzatmaya ve önlemleri sertleştirmeye hazırlanıyor. Almanya’da Başbakan Angela Merkel'in eyalet başbakanlarıyla 25 Ocak tarihinde...

Gelecek Partisi yöneticisi Özdağ’a si-lahlı sa-ldırı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ si-lahlı sa-ldırıya uğradı. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a evinin önünde sa-ldırı düzenlendi. Özdağ’a yönelik saldırıyı partinin...

Nüfusun yüzde 25’ini aşılayan İsrail’de vaka patlaması

1.9 milyon kişiyi aşılayarak nüfusun yüzde 25'ine aşı uygulayan ilk ülke olan İsrail'de günlük Covid-19 vakaları hala 9 bin 500'ün üzerinde seyrediyor. Coronavirus aşısını nüfusunun...

Almanya nasıl aşılanacak?

Aynı Kategoriden

“Kış uzun sürecek” diyen Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkesinin 4 aşamalı aşı planını açıkladı. Buna göre ilk etapta yaşlı, bakıma muhtaç kişiler ve sağlık çalışanları aşılanacak.

Almanya’nın aşılamadaki yol haritasının ayrıntılarını Cuma günü başkent Berlin’de kamuoyuna sunan Sağlık Bakanı Jens Spahn, ilk aşının 27 Aralık’ta bakımevleri ve 80 yaş üstü kişilere yapılmasının planlandığını söyledi. Koronavirüs kaynaklı ölümlerin yarısının 80 yaş üzeri hastalarda gerçekleştiğinin altını çizen Spahn, “Öncelikle korumaya en çok ihtiyaç duyanlara koruma sunacağız. En zayıfları korumak: Aşı kampanyamızın ilk hedefi budur” diye konuştu.

Bu sürecin bir ila iki ay süreceğini ifade eden Bakan, sonrasında da aşıyı yaygınlaştıracaklarını vurgulayarak “Bu bizim için şu anlama geliyor: Kış uzun sürecek” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın aşılama planında, doktorlar ve hasta bakıcılar da ilk sırada yer alıyor. Aşı konusunda sabırlı olunması çağrısında bulunan Spahn, “Sizlerden sıranızı beklemenizi rica ediyorum. Bu savunmasız kimseleri koruyabilmek adına önce yaşı ileri kişiler ve onların bakımını yapan kişilerle başlıyoruz” dedi. Aşılanacak kişiler listesinin başında, Covid-19 yoğun bakım istasyonlarında çalışan sağlık çalışanları da yer alıyor.

Spahn, “Aşılamanın 27 Aralık’ta başlayabilmesi için Noel boyunca çalışacağız” dedi.

Dört aşamalı aşı planı

Bakan Spahn, aşılama sıralamasını Robert Koch Enstitüsü’ne bağlı Daimi Aşı Komisyonu’nun (Stiko) önerileri doğrultusunda yaptıklarının altını çizdi. Stiko, aşılamanın altı aşamada yapılmasını önermişti. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı aşılama planı ise dört aşamadan oluşuyor. Söz konusu aşamalar, yaş ve kronik hastalık mevcudiyeti çerçevesinde planlandı.

İlk aşamada huzurevi sakinleri, 80 yaş üstü kimseler, tıbbi merkezlerde çalışan, virüs kapma olasılığı yüksek olan personel, yaşlı bakım merkezlerinde çalışan bakım personeli ve huzurevi sakinleriyle kişisel iletişim halinde olan çalışanlar aşılanacak.

İkinci kategoriye, 70 yaş üstü olan kişiler ve ağır hastalık geçirme riski yüksek olan kişiler dahil. Bakıma muhtaç kişiler ve hamile kadınlarla yakın iletişim halinde olan kişiler de bu aşamada aşılanacak. Bu gruba down sendromu, demans ve psikolojik hastalığı bulunan kişiler de dahil.

Üçüncü aşamada ise çeşitli kronik hastalıkları olan kişiler ve çeşitli yaş ve meslek grupları aşılanacak. Kanser ve kalp hastalığı olanların yanı sıra diyabet, astım ve felç hastası olanlar bu aşamada aşı olacak. Üçüncü kategoriye Alman Federal Meclisi, Alman hükümeti, Alman ordusu, polis, gümrük, itfaiye, afet yönetimi, eczaneler, telekomünikasyon, ulaştırma, gıda sektörü çalışanları ve öğretmenler dahil edildi.

Son aşamada ise 60 yaş altı, herhangi bir kronik hastalığı olmayan ve ilk üç grupta sözü geçen meslek gruplarına dahil olmayan herkes yer alıyor.

Bakan Spahn, yılın ilk çeyreğinde 11 ila 13 milyon doz aşı yapılmasını planladıklarını söyledi. DW

mcafee lisans satın al

Tüm Haberler

İlgili olabilecek haberler