AİHM eski Yargıcı Türmen; AİHM kararlarının tartışılması ürkütücü

AİHM’in tutuklu HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara dair AİHM eski Yargıcı Rıza Türmen, “Demirtaş’ın tutulmasının hukuksal bir dayanağı yok. AİHM...

Seçimli diktatörlükler kuran liderler…

özgür medyayı yıktılar, bağımsız kuruluşları zayıflattılar, muhalefetin sesini kıstılar... İstanbul, 15 Ocak 2021 Günlüğümün başına oturdum, notlar düşüyorum. İki haftalık tatil sonrası Trump ve Amerika'ya öylesine uzun daldım ki,...

WhatsApp geri adım attı

Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, Mayıs ayına kadar kararı durdurdu. Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, bir süreliğine geri adım attı.  WhatsApp'ın Twitter hesabından yapılan...

Almanya korona tedbirlerini sertleştirmeye hazırlanıyor

Almanya 31 Ocak tarihine kadar geçerli olan pandemi tedbirlerinin geçerlilik süresini uzatmaya ve önlemleri sertleştirmeye hazırlanıyor. Almanya’da Başbakan Angela Merkel'in eyalet başbakanlarıyla 25 Ocak tarihinde...

Gelecek Partisi yöneticisi Özdağ’a si-lahlı sa-ldırı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ si-lahlı sa-ldırıya uğradı. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a evinin önünde sa-ldırı düzenlendi. Özdağ’a yönelik saldırıyı partinin...

Nüfusun yüzde 25’ini aşılayan İsrail’de vaka patlaması

1.9 milyon kişiyi aşılayarak nüfusun yüzde 25'ine aşı uygulayan ilk ülke olan İsrail'de günlük Covid-19 vakaları hala 9 bin 500'ün üzerinde seyrediyor. Coronavirus aşısını nüfusunun...

Öztrak: Osman Öcalan yeniden ortaya çıktıysa ufukta seçim var

Aynı Kategoriden

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın bir Cumhurbaşkanı danşmanıyla görüştüğünü açıklamasına ilişkin, “Osman Öcalan, yeniden ortaya çıktıysa ufukta seçim var” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak CHP MYK toplantısı sonrasında CHP Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi. 

Osman Öcalan ile bir Cumhurbaşkanı danışmanı ile yakın zamanda görüştüğünün ortaya çıkması hakkındaki soruya yanıt veren Öztrak, “Osman Öcalan’ın yeniden ortaya çıktıysa ufukta seçim var. Bir Cumhurbaşkanı danışmanının PKK başının kardeşi Osman Öcalan ile konuşması bizi şaşırtmıyor. Ama şunu sormamız lazım kim bu Osman Öcalan ile görüşen Cumhurbaşkanı danışmanı? Bu soruların esas muhatabı kendisine milli ve yerli diyen bu koalisyonun ufak ortağıdır. Bahçeli bu görüşme için icazet vermiş midir? Eğer haberi yoksa şimdi ne yapacaktır?” dedi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda verilen yemeği eleştiren Öztrak, “Millet canıyla uğraşırken, bu şaşaa, eğlence nedir? Beyler kuş sütü eksik sofralarda saray yemeklerini gövdeye indirirken, vatandaşlarımız ne yapıyor? Bu bereketsiz ucube vesayet rejimiyle ülkemiz, kuyruklar ülkesi haline geldi” diye konuştu.

Öztrak, şunları söyledi: “Biz kaç zamandır söylüyoruz, ‘Bunlar milletten koptular, saraylarından millete dürbünün tersiyle bakıyorlar, milleti görmüyorlar. Milletle aralarındaki mesafe o kadar uzak ki sesini duymuyorlar’ Bir de, o görüntülere bakınca, insan, ‘acaba aşılar milletten önce, saray sosyetesine mi yapıldı’ diye düşünmeden de edemiyor. Sarayın kibirlisinde ve masadakilerin çoğunda maske yoktu. Beyler kuş sütü eksik sofralarda saray yemeklerini gövdeye indirirken, vatandaşlarımız ne yapıyor? Pazar yerinde vatandaşımız, ‘daha önce 70 TL’ye gittiğim pazardan, şimdi 150 TL’ye çıkamıyorum’ diye feryat ediyor. Esnaf; ‘millet artık taneyle alıyor, fiyat söylemeye utanıyoruz’ diyor. Mısır Çarşısı’nda bir dükkân sahibi, ‘TEFE’yi TÜFE’yi nasıl hesaplıyorlar bilmem ama bizde zamlar yüzde 60 yüzde 80 arasında’ diyor. Bu bereketsiz ucube vesayet rejimiyle ülkemiz, kuyruklar ülkesi haline geldi. Kış günü soğanda, patateste kuyruk, ucuza ekmek almak için Halk Ekmek sıralarında kuyruk, kömür yardımı almak için mahalleler boyu kuyruk, bu millet ne zaman gün yüzü görecek? Öldüm kurtuldum dese, maalesef onda da gasilhanede ve mezar sırasında kuyruk.”

Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: “Milletin çift diplomalı evlatları işsiz gezerken, doktoralı gençlerimiz iş bulamazken, saray sosyetesinin, sahte diploma kullandığı mahkeme kararıyla sabit beslemeleri, kamu bankalarına yönetim kurulu üyesi atanıyor. Peki, tecrübeli bankacıları bir telefonla işten attıran, BDDK yönetimi bu arada ne yapıyor? Hiçbir şey yapmıyor.

Milletin çift diplomalı evlatları işsiz gezerken, doktoralı gençlerimiz iş bulamazken, saray sosyetesinin, sahte diploma kullandığı mahkeme kararıyla sabit beslemeleri, kamu bankalarına yönetim kurulu üyesi atanıyor. Peki, tecrübeli bankacıları bir telefonla işten attıran, BDDK yönetimi bu arada ne yapıyor? Hiçbir şey yapmıyor.

“Bu yıl, 29 Eylül 2020’de imzalanan bir Cumhurbaşkanı Kararıyla, 2023 hedeflerinin çöp olduğunu, dünya âleme ilan ettiler. Bu kararla; ‘2023 yılında 2 trilyon dolar olacak’ dedikleri milli gelir hedefini 875 milyar dolara düşürdüler. Bu, hedefin yarısının bile altında… Milletin önüne, 11 yıl önceki geliri getirmekten utanmıyorlar. Kişi başına düşen gelir hedefini de 25 bin dolardan, 10 bin 33 dolara indirdiler. Bu da aynı şekilde hedefin yarısının altında… 2023’te 500 milyar dolar olan ihracat hedefi de şimdi 214 milyar dolara düşürüldü… Bu da hedefin yarısından az… Fakat bir hedef var ki, iki katına çıktı. 2023’te işsizlik hedefi yüzde 5 idi. Şimdi, ‘2023’te işsizlik oranı yüzde 10,9 olacak’ diyorlar. Öztrak, basın mensuplarının sorularına da yanıt verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in cumhurbaşkanlığı adaylığı için “iddia sahibi herkes gibi ben de isterim” demesi için Öztrak, “Akşener, aynı açıklamasında ‘ben isimler üzerinden konuşmayı doğru bulmuyorum’ da diyor ve ekliyor ‘biz Türkiye’nin geleceğini zora sokacak herhangi bir adımı veya herhangi bir hedefin parçası olmayız’ diyor. Sayın Genel Başkanımız da seçim zamanı geldiğinde adayı birlikte belirleyeceğini ifade ettiler. Güçlendirilmiş parlamenter sistemdeki önerilerinizi aramızda görüştükten sonra önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Cumhur İttifakında itaat Millet İttifakında istişare vardır. Kimse bizden bu onun dışında bir davranış beklemesin” dedi.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun çıplak aramayla ilgili iddialarının ardından AKP Genel Başkanı Yardımcısı Mahir Ünal’ın bunun yalan olduğunu söylemesi hakkında Öztrak, “Her şeyden önce öyle FETÖ’cü PKK iddiaları diyerek, geçiştirilemez. Bu iddialar son derece yaygın bir şekilde gelmektedir ve bu iddialar ciddidir. Bir dönem Cezaevi Araştırma Komisyonu üyesi olan Veli Ağbaba, iktidar FETÖ ile kol kolayken benzer iddiaları gündeme getirmişti. 2016’da Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü de İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda yaptığı açıklamada çıplak aramanın var olduğunu ifade etmişti. Dolayısıyla konu ciddidir, bu konuyu ‘onu söyleme bunu söyleme’ demek insan haklarına aykırıdır. Bu iddialar İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda araştırılması devlet olmanın da gereğidir. Ayrıca İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Karaca, bu konuda bir meclis araştırmasına açılması önergesini de bugün vermiştir” diye konuştu.

windows 7 pro lisans

Tüm Haberler

İlgili olabilecek haberler