Leyla Güven gözaltına alındı

Leyla Güven gözaltına alındı

Yargılandığı dava kapsamında hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası verilen DTK Eşbaşkanı Leyla Güven gözaltına alındı.

Güven, gözaltı esnasında “İçeride ya da dışarıda siyaset yapmaya devam edeceğim” dedi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen dava kapsamında verilen 22 yıl 6 ay hapis cezası ve tutuklama kararının ardından gözaltına alındı.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde gözaltına alınan Güven, alkış ve “Berxwedan Jiyane” sloganlarıyla eşliğinde araca bindi. Güven gözaltına alınırken, “Ben kaçacak olsam sizin ruhunuz bile duymazdı. Hiç bir yere gitmiyorum. Bu ülkede siyaset yapmaya devam edeceğim. Ama içerde ama dışarda. Zalimin üstüne böyle yürümek cesaret ister” dedi. 

Güven’in, sağlık kontrolünün ardından kararın yüzüne okunması için Diyarbakır Adliyesi’ne götürüleceği öğrenildi.

Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, Leyla Güven’e “örgüt üyesi olmak” suçlamasında alt sınırdan uzaklaşarak 14 yıl 3 ay, Batman ve Diyarbakır’da yaptığı konuşmalardan dolayı 2 defa “örgüt propagandası yapmak”tan ayrı ayrı 4’er yıl hapis cezası verilmesine karar verdi. Mahkeme toplamda 22 yıl 3 ay hapis cezası kararı verdiği Güven’in hükümle birlikte tutuklanmasına da karar verdi.

windows 7 ultimate lisans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir