AİHM eski Yargıcı Türmen; AİHM kararlarının tartışılması ürkütücü

AİHM’in tutuklu HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara dair AİHM eski Yargıcı Rıza Türmen, “Demirtaş’ın tutulmasının hukuksal bir dayanağı yok. AİHM...

Seçimli diktatörlükler kuran liderler…

özgür medyayı yıktılar, bağımsız kuruluşları zayıflattılar, muhalefetin sesini kıstılar... İstanbul, 15 Ocak 2021 Günlüğümün başına oturdum, notlar düşüyorum. İki haftalık tatil sonrası Trump ve Amerika'ya öylesine uzun daldım ki,...

WhatsApp geri adım attı

Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, Mayıs ayına kadar kararı durdurdu. Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, bir süreliğine geri adım attı.  WhatsApp'ın Twitter hesabından yapılan...

Almanya korona tedbirlerini sertleştirmeye hazırlanıyor

Almanya 31 Ocak tarihine kadar geçerli olan pandemi tedbirlerinin geçerlilik süresini uzatmaya ve önlemleri sertleştirmeye hazırlanıyor. Almanya’da Başbakan Angela Merkel'in eyalet başbakanlarıyla 25 Ocak tarihinde...

Gelecek Partisi yöneticisi Özdağ’a si-lahlı sa-ldırı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ si-lahlı sa-ldırıya uğradı. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a evinin önünde sa-ldırı düzenlendi. Özdağ’a yönelik saldırıyı partinin...

Nüfusun yüzde 25’ini aşılayan İsrail’de vaka patlaması

1.9 milyon kişiyi aşılayarak nüfusun yüzde 25'ine aşı uygulayan ilk ülke olan İsrail'de günlük Covid-19 vakaları hala 9 bin 500'ün üzerinde seyrediyor. Coronavirus aşısını nüfusunun...

Almanya’da 2021’de neler değişecek?

Aynı Kategoriden

Her sene olduğu gibi önümüzdeki sene de Federal Almanya’da bir çoğumuzu ilgilendirecek bazı yasal değişiklikler ve yeni yasalar yürürlüğe girecek. 
2021’de neler değişecek? Değişikliklerden en önemlileri şunlar:

Emeklilere yüksek maaş : 2021 yılından sonra yaklaşık 1,3 milyon emekli ve yaşlıyı sevindirecek yeni emeklilik mevduatı yürürlüğe girecek. Temel emeklilik yasası artık kesinleşecek. 
Buna göre özellikle çok çalışmış ancak az maaş aldığı için emeklilik kasasına az ödeme yapmış emekliler, bu yasadan yararlanarak fazla emeklilik maaşı alacak. 
35 yıl çalışan ve emeklilik kasasına az ödeme yapan kişilerin çocuk yetiştirme zamanları ve aile fertlerine bakımı gibi zamanlar da kasaya ödenmiş gibi sayılacak. 
33 yıl ödeme yapıp emekli olan kişilere de ek ödeme yapılacak.

Çocuk parası : Yeni yılda çocuk parası 15 Euro arttırılacak. Buna göre ilk ve ikinci çocuk 219, üçüncü çocuk için 225, dördüncü ve daha fazla çocuk için ise 250 Euro verilecek. 
Ayrıca çocuklu aileler senelik 5 bin 460 Euro vergiden muaf tutulacak. 
Çocuk yetiştirme, bakım, meslek veya okul eğitimi için de 2 bin 928 Euro muaf tutulacak. 

Asgari ücret : Asgari ücret 2021 yılında 15 Cent yükseltilerek 9,35’ten 9,50 Euroya çıkarıldı. 2022’ye kadar asgari ücret saati 10,45’e kadar yükseltilecek. Aynı şekilde bazı branşlarda da asgari ücret yükseldi. Elektrikçi 12,40; çatıcıların saat ücreti 14,10’a yükseltildi. Diğer branşlar için ‘www.bundesarbeitsministerium.de’ sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Emlakçı ödemeleri: 23.12.2020’den itibaren yapılan tüm alış-satış emlak sözleşmelerinde emlak satıcısı ve alıcısı artık yarı yarıya ödeme yapacak. Eski yasaya göre emlakı alan kişi tüm emlakçı faturasını ödemek zorundaydı. Bu yasa sadece emlakı alan kişi tüketiciyse, sadece müstakil binalar ve daireler için geçerli. İnşaat arsaları ve işyeri satışlarında ise eski yasa geçerli olacak. 

Sağlık sigortaları: Yasal sağlık sigortası olanlar 2021’de mevcut sigortalarını daha kolay değiştirebilecek. Eskiden aynı sigortada en az 18 ay kalma mecburiyeti vardı. Artık yeni sigortada tüm çıkış işlemleri istendiği zaman yapılabilecek. 

Jobcenter (Hartz 4) yardımları : Yeni yılda sosyal yardım ve işsizlik parası (Hartz 4) yalnız yaşayanlar ve tek başına çocuk büyütenler için 432’den 446 Euro’ya yükseltildi. Diğer kişiler için ise 389 Euro’dan 401 Euro’ya yükseltildi. 
Yardımlar 5 yaşına kadar çocuklar için 283 Euro’ya, 6 -13 arası çocuklar icin 309 Euro, 14-17 yaş arası gençler için 373 Euro’ya yükseltildi. 
25 yaşın altında veya çalışmayıp ebeveynlerinde kalan yetişkinler için 357 Euro ödeme yapılacak. 

Bağışlarda kolaylık: Kamu yararına yapılacak bağışlar artık vergiden daha kolay düşürülebilinir. 300 Euro’ya kadar yapılan bağışlarda ispat artık sadece hesap dekontu veya fiş ile beyan edilebilinir.

Elektrikli arabalar: Elektrikli araba sahipleri 2021’de Taşıt Vergisi’nden (Kfz-Steuer) muaf tutulacak.

Taşıt vergisi (Kfz-Steuer): Yürürlükteki taşıt vergisi benzinli arabalarda ortalama 130 Euro, Diesel arabalarda ise ortalama 100 Euro yükseltilecek. Bu sadece 01.01.2021’den sonraki yeni arabalarda geçerli olacak. *Avukat BARIŞ YEŞİL*

Tüm Haberler

İlgili olabilecek haberler