Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir: Tahliye talebinde bulunduk

Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir: Tahliye talebinde bulunduk

Demir, ‘Savcılık talebimizi ne zaman değerlendirir, ne yapar, iddianame mi hazırlar, mahkemeye mi gönderir bilmiyoruz.’ dedi. AİHM, ‘Demirtaş derhal serbest bırakılmalı’ kararını vermişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hakkında “derhal tahliye edilmeli” kararını verdiği HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir, “Demirtaş’ın serbest bırakılması için 3 saat önce başvuruda bulunduk” dedi.

ARTI TV’de Ezo Özer’in sunumuyla yayınlanan “Odak” programına katılan avukat Ramazan Demir, AİHM kararını değerlendirdi

Ramazan Demir şunları söyledi: “Selahattin Demirtaş için 3 saat önce tahliye talebinde bulunduk Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına. Tutuklu bulunduğu soruşturma aşamasında olan dosya açısından savcılığa tahliye talebimizi ilettik. Hatta AİHM kararının da önemli kısımlarını çevirerek dosyayı ekledik.” dedi.

Ramazan Demir, Ezo Özer’in “Ne zaman yanıt bekliyorsunuz bu talebinize” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Kararın üzerinden 24 saat geçti, AİHM kararındaki ifadeyi biliyorsunuz, ‘derhal tahliye’ idi. Derhal demek hiç bekletilmeksizin, bir dakika dahi bekletilmeksizin tahliyesi demektir. Fakat an itibariyle tahliye edilmedi, şu saat itibarıyla herhangi bir hareketlilik yok, olacak gibi de gözükmüyor. Bu yüzden biz bunu kendimiz talep ediyoruz. Aslında talep etmenize de gerek yok savcılık ve mahkemelerin resen AİHM kararının gereğini yerine getirmeleri gerekiyor. Savcılık talebimizi ne zaman değerlendirir, ne yapar, iddianame mi hazırlar, mahkemeye mi gönderir bilmiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir