AİHM kararından sonra Yüksekdağ’ın tahliyesi talep edildi

AİHM kararından sonra Yüksekdağ’ın tahliyesi talep edildi

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın avukatları, Demirtaş hakkındaki AİHM kararını emsal göstererek, Ankara 16. Ağ-ır Ce-za Mahkemesi’ne tahliyesi başvurusunda bulundu.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın avukatları, Selahattin Demirtaş hakkındaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararını emsal göstererek tahliye başvurusunda bulundu.

Avukatlar, Yüksekdağ hakkında tutuklama kararı bulunan ana davası kapsamında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ve 6-8 Ekim Kobanê olayları gerekçesiyle çıkarılan ikinci tutuklama kararı kapsamında da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na tahliye talebiyle dilekçe verdi. 

Yüksekdağ’ın tahliyesini talep eden avukatları, Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundukları dilekçede şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sisteminin bir tarafı ve uygulayıcısı olarak AİHM’in zorunlu yargı yetkisini kabul ettiğini ve Anayasa 90. Maddesi uyarınca da iç hukukunda üstünlük atfettiğini hatırlatarak, emsal niteliğindeki kesin ve bağlayıcı AİHM Büyük Daire kararı doğrultusunda müvekkilin derhal tahliyesini talep ederiz.” (MEZOPOTAMYA AJANSI) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir