Demirtaş’ın avukatı: Zaman kazanmaya çalışıyorlar

Demirtaş’ın avukatı: Zaman kazanmaya çalışıyorlar

Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna yapılan itirazın reddedilmesine tepki gösteren avukatı Ramazan Demir, “Tahliye etmemek için zaman kazanmaya çalışıyorlar. Tahliye etmek yetmeyecek, beraat etmek zorunda kalacaklar” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna itiraz başvurusu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin verdiği “tahliye kararına” rağmen reddedildi. Ankara 7’nci Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği karara, “AİHM kararının Türkçe tercümesinin dosyada yer almaması” gerekçe gösterildi.   

YENİ BAŞVURU YAPILACAK

Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir, mahkemenin kararını değerlendirdi. Mahkeme gerekçesinin “bahane” olduğunu belirten Demir, “Türkiye Cumhuriyeti devletinde İngilizce bilen bir savcı veya hakim yok mu” diye sordu. Demir, “Bütün dünyanın bildiği, bütün dünyanın malumu olan bir karar var ortada. Bu ihlal kararını da herkes niçin verildiğini biliyor. Her gün bütün detaylarıyla tartışılan, konuşulan bir kararı bu şekilde bir bahane ile geçiştirmek çok büyük bir acizlik. Böyle bir bahaneye sığınma gereği duymak, net bir şekilde acizliğin ifadesidir. Hem hukuken hem de siyaseten büyük bir acizliktir. Sonucu değiştiremedikleri için zaman kazanmaya çalışıyorlar. Ancak eninde sonunda kararı uygulayacaklar. Tahliye etmek yetmeyecek, beraat etmek zorunda kalacaklar” şeklinde konuştu. Demir, Türkçe tercümeyle birlikte gerekli başvuruları yeniden yapacaklarını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir