Asgari ücret 2 bin 825 TL

Asgari ücret 2 bin 825 TL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde son kez toplandı ve asgari ücreti açıkladı: 2 bin 825 lira 90 kuruş.

İşçileri temsilen TÜRK-İŞ, işveren ve hükümeti temsilen ise TİSK ve Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un masaya oturduğu toplantıda işçilere 2021 yılında asgari ücret brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş ücret verilmesine karar verildi. 

Komisyondan çıkan kararı Artı Gerçek’e değerlendiren HDP Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Köse, asgari ücret rakamının sürpriz olmadığını söyledi. Tespit komisyonunda 15 kişinin olduğunu söyleyen Köse, “10’u zaten bir tarafta” dedi. 

‘HER SENE AYNI OLAY’

Köse, “4 haftafır görüşmeleri süren hiç de bir süpriz olmayan bır rakamla karşılaştık. En nıhayetinde asgari üücret tespit komisyonında 15 kişi var ama 10 kişi zaten diğer tarafta. 5 patron, 5 iktidar temsilcisi. Kabul edilen rakam karşısında Türk-iş masadan çekildi her sene aynı olay. 

Şimdi dahi bir araştırma yapsak bu rakam açlık sınırının altında çıkacaktır. Binlerce insan maalesef ki sendika üyesi değilken sosyal medya kampanyamıza katılarak görüş bildirdi. Ancak binlerce milyonlarca işçi emekçi artık sadece görüş bildirirek değil harekete de geçmeli. 

Yılda sadece 4 hafta sürdürülen asgari ücret mücadelesinin sonuçları kaçınılmaz olarak sermayeden yana oluyor. Bu mücadeleyi süreklilik haline getirmeliyiz” diyerek işçi, emekçi mücadelesinin tüm yıla dağılması gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir