AİHM eski Yargıcı Türmen; AİHM kararlarının tartışılması ürkütücü

AİHM’in tutuklu HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara dair AİHM eski Yargıcı Rıza Türmen, “Demirtaş’ın tutulmasının hukuksal bir dayanağı yok. AİHM...

Seçimli diktatörlükler kuran liderler…

özgür medyayı yıktılar, bağımsız kuruluşları zayıflattılar, muhalefetin sesini kıstılar... İstanbul, 15 Ocak 2021 Günlüğümün başına oturdum, notlar düşüyorum. İki haftalık tatil sonrası Trump ve Amerika'ya öylesine uzun daldım ki,...

WhatsApp geri adım attı

Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, Mayıs ayına kadar kararı durdurdu. Gizlilik sözleşmesindeki değişiklikle tepki çeken WhatsApp, bir süreliğine geri adım attı.  WhatsApp'ın Twitter hesabından yapılan...

Almanya korona tedbirlerini sertleştirmeye hazırlanıyor

Almanya 31 Ocak tarihine kadar geçerli olan pandemi tedbirlerinin geçerlilik süresini uzatmaya ve önlemleri sertleştirmeye hazırlanıyor. Almanya’da Başbakan Angela Merkel'in eyalet başbakanlarıyla 25 Ocak tarihinde...

Gelecek Partisi yöneticisi Özdağ’a si-lahlı sa-ldırı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ si-lahlı sa-ldırıya uğradı. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a evinin önünde sa-ldırı düzenlendi. Özdağ’a yönelik saldırıyı partinin...

Nüfusun yüzde 25’ini aşılayan İsrail’de vaka patlaması

1.9 milyon kişiyi aşılayarak nüfusun yüzde 25'ine aşı uygulayan ilk ülke olan İsrail'de günlük Covid-19 vakaları hala 9 bin 500'ün üzerinde seyrediyor. Coronavirus aşısını nüfusunun...

Babacan; Beka dedikleri bir kişinin şahsi bekası

Aynı Kategoriden

Partisinin 1. Olağan Büyük Kongresi’nde konuşan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, daha önce yer aldığı AKP’ye yüklendi. 19 yıl sonra insanların yine aç, ülke borcunun iki katına çıktığını söyleyen Babacan, “Beka dedikleri bir kişinin şahsi bekasına dönmüş durumda. Memleketinin bekasını düşünen yok” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) 1. Olağan Büyük Kongresi’ni topladı. Kongrenin düzenlendiği Ankara Atatürk Spor Salonu’na il ve ilçe teşkilatlarını isimlerinin yer aldığı pankartlar asıldı. Salona alkışlar arasında giren Genel Başkan Ali Babacan’ın partilileri  selamlayarak yerini almasının ardından kongre açılış konuşması ile başladı.

Yapılan seçimde kongrenin divan başkanlığına partinin Genel Başkan Yardımcıları Ramiz Olgun, Mehmet Emin Ekmen getirilirken, katip üyeler ise Doğa Şanlıoğlu, İlker Çelik ile Nevrim Hızlanoğlu oldu. Ardından HDP, CHP, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, İYİ Parti, Hür Dava Partisi ve Yeniden Refah Partisi genel başkanları ve eş genel başkanlarının gönderdiği mesajlar okundu. Konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sözlerine partililere teşekkür ederek başladı. Konuşmasında Türkiye’nin yaşadığı sorunlar üzerinde duran Babacan’ın Kürt sorununa dair bir şey söylememesi dikkat çekti. 

Türkiye’nin dönem denem zorlu süreçlerden geçtiğini dile getiren Babacan, “Hiçbir olumsuzluk umutsuzluğa kapılmamıza neden olamadı. 12 Eylül’de demokrasi ayaklar altındaydı. Döviz kurları patlamış yazar kasalar fırlatılıyordu. İnsanların ötekileştirdiği zamanlardan geçtik. Ben de ailemle birlikte o ıstırapları yaşadık” dedi.

Kız kardeşinin başörtüsü yüzünden yaşadıklarını anlattığı sırada gözyaşlarına hakim olamayan Babacan, salon tarafından uzun bir süre alkışladı. Babacan, kız kardeşinin başörtüsü yüzünden okuldan uzaklaştırdığını, kendisinin de  buna karşı bir ‘isyan’ olarak siyasete atıldığını vurguladı.  

AKP içinde siyaset yaptığı esnada başarılı bir tablo çizildiğini savunan Babacan, “Bunların hepsi yok edildi. Kazanımlara katkı vermiş olmam benim için onur verici. Şimdi bambaşka bir baskı altındayız. Ezilenler, başkasını ezmeye başladı. Ezilmenin en olduğunu bilenler başkasını ezmez. Ülke olarak fakirleştik, bunun için tekrar siyasete döndüm. 2001’den aradan geçen 19 senede insanlar yine aç. Herkes elindekini kaybetmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Babacan, dün açıklanan asgari ücret üzerinde de durdu. Belirlenen ücrete tepki gösteren Babacan, “Memura, işçiye sefalet ücretleri reva görülüyor. Hazinede para kalmadı. Biz o kasaları doldururken milletin alın teri ile doldurduk ama çarçur ettiler. Eksi 49 milyar dolara indirdiler ve bunu 2 yılda yaptılar. Borç iki katına çıktı. Yazık günah değil mi. Beka dedikleri bir kişinin şahsi bekasına dönmüş durumda. Memleketinin bekasını düşünen yok. Faiz lobisine boyun mu eğdiniz?” diye sordu.

Türkiye’de fırsat eşitliği olmadığının altını çizen Babacan, “Türkiye adeta bir açıklar ülkesi oldu. En büyük açıkta güven açığı. Bunlar bu ülkenin güvenilirliğini yerle bir ettiler. Bu ülke daha iyisine layıktır. Sağlık hakkına erişim zorlaştı, eğitimin kalitesinin düşmesi fırsat eşitsizliğine neden oluyor. İktidarda olanların kafası hep rantta. Toplumdaki en büyük endişe gelecek endişesi” dedi. 

Olay TV’nin iktidar baskısı sonucu kapatılmak zorunda kalmasına da tepki gösteren Babacan, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de kadına yönelik şiddet artıyor. Akıllara durgunluk veren uygulamalar var. Halkta kopunca sonuç böyle oluyor. Hukukun üstünlüğü yerine bir insanın keyfine biat ediliyor. Belediyelere kayyım atıyorlar, şimdi STK’lara kayyım atamanın önünü açıyorlar. Kayyımlar ülkesi olduk.” 

Deva Partisi’nin yaşanan bütün bu olumsuzluklara karşı kurulduğunu söyleyen Babacan, “Bütün şehirleri sokak sokak gezdik. Başak sokak sokak gezen genel başkan yok. DEVA kadroları, güvenilir kadrolar. 41 il gezdim ve hepsinden farklı hikayeler dinledim. Kimliğinde Diyarbakır yazdığı için hakim yapılmayan bir arkadaşımızı dinledim ve ayrımcılık karşısında boğazım düğümlendi. Van’da Servet Turgut’un çocuklarının çığlığı beni öfkelendirdi. Batman’da 1 yaşındaki çocuğunun yer olmadığı için yoğun bakıma yatırılmadığını duyduğumda üzüldüm. Bu dertleri dinleyerek Ankara’ya geldik ve artık bu dertler bizim dertlerimiz. Biz bu ülkenin daha iyi bir yönetimi hak ettiğini iyi biliyoruz. Bu ülkede tek bir kişinin yalnız yürümemesi üzerine buradayız. Bizi arayanlar konum atıyoruz; çaresiz esnaf, borcuna rağmen çalışan fedakar çiftçi, emeklilerimizin, çığlıklarının dünyaya duyurmak isteyen kadınların, hor görülen vatandaş, atanmayan gençlerin, KHK’lilerin, zor şartlar altında çalışan sağlık emekçilerinin, sanayi, girişimcilerin, mücadele edenlerin yanındayız. Bizi görmek isteyenleri bu konumlara davet ediyoruz” şeklinde konuştu. 

DEVA Partisi’nin bir kişinin değil, herkesin partisi olduğunu dile getiren Babacan, sözlerini “Gençlik bu ülkenin yarını, bugünü. Biz hakkı tutup kaldırmak için buradayız. Ülkeyi kötü yönetenlere karşı hakkı kaldırmak için buradayız. Demokrasiyi ayağa kaldıracağız. Bu ülkenin umudu Deva Partisi’dir. Biz bunun bilincindeyiz. Çocuklarımızın bugünü ve yarını için ne yapacağımızı biliyoruz. Hiçbir karanlık çözülmez değil. Herkesin sesini dinliyoruz böylece doğru yola kavuşacağız. Bunun için biz de sloganımızı; ‘Türkiye konuşacak, herkes kazanacak’ yaptık. Kaybedecek bir dakikamız yok. Herkes şehrine döndüğünde halkı dinleyecek” diyerek noktaladı.

Babacan’ın konuşmasının ardından kongre, parti faaliyet raporunun okunmasıyla devam etti. Raporundan sonra Genel Başkan seçimi yapılacak.

Tüm Haberler

İlgili olabilecek haberler