Bakan Koca: 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi

Bakan Koca: 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi

Mutasyona uğrayan virüsün Türkiye’de tespit edilmesinin ardından İngiltere’den gelişler geçici olarak tamamen durduruldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’deki mutasyonlu virüsün Türkiye’de de görüldüğünü belirterek, İngiltere’den Türkiye’ye girişlerin geçici olarak tamamen durdurulduğunu duyurdu.

İngiltere’nin Coronavirus’ün mutasyona uğrayan bir türünün tespit edildiğini açıklamasının ardından tüm dünyada yeni önlemler alınmaya başlandı. Birçok Avrupa ülkesinde görülen mutasyonlu virüs, Türkiye’de de 15 kişide tespit edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur” dedi. 

Sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yayınlayan Bakan Koca, virüs tespit edilen kişilerin tarama başladığından bu yana izolasyon altında olduklarını belirterek, virüsün İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmediğini söyledi.

Bakan Koca’nın açıklaması şöyle: Öte yandan Bakan Koca, 4 gün önce yaptığı açıklamada, gen mutasyonuna rastlanmadığını belirterek, “Ne son dönemde yurda ilgili ülkelerden giriş yapan PCR pozitif vakalardan alınan numunelerde ne de yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanamamıştır” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir