Artuklu Belediyesi’nden Kürtçe dü-şmanlığı: Tabeladan X,W, Q silindi

Artuklu Belediyesi’nden Kürtçe dü-şmanlığı: Tabeladan X,W, Q silindi

Köy isimlerinin yer aldığı tabelaları yenileyen AKP’li Artuklu Belediyesi, Kürtçe X,W ve Q harflerini çıkararak, yerine Türkçe alfabede yer alan harfler kullandı. 

Mardin’de Artuklu Belediyesi sınırları dahilinde bulunan köylerin tabelaları değiştirildi. AKP’li belediye tarafından köy isimlerinde daha önce bulunan X, W ve Q Kürtçe harfleri çıkarılarak, yerine Türkçe harfler kullanıldı. 

AKP’li Artuklu Belediyesi, tabelalardaki köy isimlerinde bulunan Q yerine K, X yerine H, W yerine ise V harfini kullandı. 

SOSYAL MEDYADA TEPKİ GÖRDÜ

Artuklu Belediyesi sosyal medya hesaplarından tabela değişikliklerine ilişkin yaptığı paylaşımlarda “Yön ve mesafe tabelalarımızın montajı devam ediyor” dedi. 

Belediyenin yaptığı paylaşımların altına birçok kişi Kürtçe yazılan isimin çoğu yanlış yazıldığını belirterek, tabelaların düzeltilmesi çağrısında bulundu. 

HDP: BİR AN ÖNCE DÜZELTİLMELİ

Artuklu Belediyesi HDP Meclis Üyesi Mehmet Ali Amak da, köy isimlerinde Kürtçe harflerinin çıkarılmasına anlam veremediklerini belirterek, “Umuyoruz ki, bu tabelaları yapan firmanın eksikliğinden kaynaklı bir durum olsun. Yoksa köylerin isimlerinden Kürtçe harflerin çıkarılması bilinçli yapıldı ise, bu Kürtçe düşmanlığından başka bir şey değil. Eğer ki, tabelaları hazırlayan firmanın hatası ise, bu da firmanın bu konuda yetersiz olduğunu ortaya koyuyor. 

Biz HDP’li meclis üyeleri olarak bu yanlışın bir an önce düzeltilmesi için gerekli adımları atacağız. Pazartesi yılın ilk meclis toplantısı yapılacak. Meclis toplantısında da gündemimiz bu olacak. Bu yanlışın düzeltilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir