Akşener: Erdoğan ve küçük ortağını iyi tanıyorum

Akşener: Erdoğan’ı, küçük ortağını, takındığı medeniyet ve hukuktan uzak tutumu konusunda, uyarmaya çağırıyorum. İYİ Parti lideri Meral Akşener, Selçuk Özdağ gazetecilere yapılan saldırılar ve MHP’lilerin...

Demirtaş’ın avukatları AİHM kararının uygulanması içim AYM’ye başvurdu

Arupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 'derhal tahliye edilmeli' kararına rağmen Selahattin Demirtaş serbest bırakılmamıştı. HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin hakkında...

Soylu’ya küfreden kişi ‘Erdoğan’a hakaret’ten tutuklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesine küfür eden ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan şahıs, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten tutuklandı. Sosyal medyada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesine küfür...

Diyarbakır’da askeri araç 70 yaşındaki yurttaşı ezdi

Eğil'de askeri aracın çarptığı 70 yaşındaki Şükrü Günay ağır yaralandı. Diyarbakır'ın Eğil ilçesi Dere Mahallesi Beyaz Toprak mevkiinde 70 yaşında olduğu öğrenilen Şükrü Günay adlı...

Trump gitti, darısı bizimkine!

'Bir başkanın ardından, başta kendi halkı olmak üzere bütün dünyanın, “Nihayet gitti, kâbus bitti” diye sevinç çığlıkları atılması, lanetler ve beddualar okuması ne utanç...

AP Genel Kurulu, Demirtaş’ın acilen sebest bırakılmasını isteyen kararı onayladı

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda 'Türkiye'deki insan hakları, Demirtaş ve diğer siyasi tutukluların durumu' konulu oturumda oylama yapıldı. Avrupa Parlamentosu'nda HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş...

E-N-K-S’li Oso; Türkiye tavrını bize açıkladı

Aynı Kategoriden

Erbil (Rûdaw) – Suriye Kürdistan Birlik Partisi  Genel Sekreteri Süleyman Oso, “Türkiye’nin bölgede önemli bir devlet olduğunu” belirterek, “Biz bağımsız bir devlet  kurmayı amaçlamıyoruz. Kürt halkının haklarının kabul edilmesini savunuyoruz. Bu sorunun çözümü de Türkiye veya diğer devletlerle değil, Suriye’nin kendi içinde çözülür” dedi.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanlık Divanı üyesi ve Suriye Kürdistan Birlik Partisi Sekreteri Süleyman Oso, Rûdaw TV’de yayınlanan özel röportajda Emer Kalo’nun sorularını yanıtladı.

Rojava’da Kürt taraflar arasındaki müzakereler konusunda önemli açıklamalarda bulunan Oso, son dönemde ENKS ofislerine saldırıları “provakasyon” şeklinde değerlendirerek, “Amaç ENKS ve PYNK arasındaki görüşmeleri baltalamaktı” dedi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi ile görüştüklerinde bu konuyu ele aldıklarını ifade eden Süleyman Oso, Abdi’nin de bu tür eylemlere karşı olduğunu vurguladığını söyledi.

Taraflar arasında süren görüşmelerde önemli bir meselenin de askeri ve güvenlik durumu ve bu kapsamda “zorunlu askerlik” meselesi olduğunu dile getiren Oso, “Anlaşmaya göre zorunlu askerlik yasasının ortadan kaldırılması ve bu konuda gönüllülüğün esas alınması gerekiyor” diye konuştu.

Süleyman Oso, Roj Peşmergelerinin Rojava’daki güvenlik güçlerine dahil edilmesi konusunda görüş alışverişi yaptıklarını belirterek, “Ancak bir yandan da Peşmerge ailelerine baskı yapılıyor. Gençlerin Peşmergeden ayrılması isteniyor” şeklinde konuştu.

PYD’nin PKK ile ilişkileri hakkında, “Biz hiçbir Kürdistani tarafın diğeri ile ilişkisine karşı değiliz” diyen Oso, ancak Türkiye’nin PKK’nin varlığını ve bu ilişkiyi bahane ederek Rojava’ya operasyon düzenlediğini söyledi.

Süleyman Oso, “Suriye sorununun asla askeri yolla çözüleceğine inanmıyoruz. Suriye meselesi Suriyelilerin kendi içerisindeki anlaşması ile çözülür. Bu nedenle Suriye muhalefeti ile ilişkimiz var. Cenevre’de rejim ile müzakereler devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin Rojava’ya yaklaşımı konusunda bir soruyu yanıtlayan Oso, “Biz Türkiye’nin bölgede önemli bri devlet olduğunu vurguluyoruz. Aramızda uzun bir sınır var. Ancak biz sorunu kendi içimizde çözülmesini destekliyoruz. Biz bağımsız bir devlet  kurmayı amaçlamıyoruz. Kürt halkının anayasal haklarının kabul edilmesini, Kürt dilinin ve kültürünün resmen kabul edilmesini savunuyoruz. Bu sorunun çözümü de Türkiye veya diğer devletlerle değil, Suriye’nin kendi içinde çözülür. Çözümü Suriye’nin dışında görmüyoruz” yanıtını verdi.

ENSK’li Oso, “Siz de Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüşen ENKS heyeti içerisinde yer aldınız. PYD ile yürütülen görüşmeler nedeniyle Türkiye size baskı uyguluyor mu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Türkiye Suriye sorununun çözümünde çok önemli rol oynayabilecek ülkelerden biridir. Dışişleri Bakanı ile görüşmemizde de PKK ve PYD konusundaki tavırlarını dile getirdiler, bunu da zaten basında da açıkça dile getiriyorlar. Fakat hiçbir zaman ‘bir Kürt halkının haklarına karşıyız’ demediler. Birçok defa Dışişleri Bakanı bunu tekrar etti. Fakat PYD’yi PKK’nin bir parçası olarak gördüklerini de ifade ediyorlar. Biz de görüşmede kendi görüşlerimizi dile getirdik. Kürtler arasındaki diyaloğun Kürt halkının isteği olduğunu belirttik. Önemli bir nokta da şu ki biz Kürtlerin varlığının hiç bir komşusuna yada Suriyeli tarafa karşı olmadığı mesajı veriyoruz. Tek amacımız geleceğin Suriye’sinde Kürt halkının temel haklarının garanti altına almaktır, bunun için çalışıyoruz. Biz ABD ile görüşmelerde de halkımızın çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapacağız diyoruz. Fakat yine de Türkiye’yi bu konuda tatmin etmemiz de gerekiyor. Onlara karşı olmadığımızı ve iyi komşu olmak istediğimizi söylemeliyiz ki bunu hep dile getirdik.”

Tüm Haberler

İlgili olabilecek haberler