Ap; Türkiye Suriye’nin kuzeyinden askerlerini çekmeli

Ap; Türkiye Suriye’nin kuzeyinden askerlerini çekmeli

Avrupa Parlamentosu , Suriye’de iç savaşın başlamasının 10. yılında yayınladığı karar tasarısında, “Dsg müttefik olarak kabul” edilirken “Türkiye’nin bölgeyi yasa dışı şekilde işgal ettiği” belirtildi.

Ap, ‘Suriye çatışması-Ayaklanmanın ardından geçen 10 yıl’ başlıklı tasarısında Birleşmiş Milletler’in siyasi çözüm çabası içinde bulunduğunu belirterek, bu adımın Esad yönetiminin tutumu nedeniyle ilerlememesinin endişeyle karşılandığı ifade edildi.

Tasarıda, soruna askeri çözüm bulunamayacağını, insani krizin endişe verici olduğunu, Bm öncülüğünde ateşkes izleme mekanizması kurulması gerektiği kaydedildi.

Sahada ilerleme olmadıkça Suriye yönetimiyle ‘normalleşmeye karşı çıkıldığı, ülkede yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçiminin güvenilirliğinin bulunmadığı’ belirtilen Tasarıda, ‘yaptırımların Esad yönetiminin yanı sıra İranlı ve Rus yetkilileri kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiği’ vurgulandı.

Esad yönetiminin ‘insan hakları ve uluslararası hukuk ihlalleri’ uyguladığı gerekçesiyle kınandığı raporda, Suriye ile birlikte Rusya, İran ve Türkiye’nin de ihlallerde bulunduğu belirtilirken, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinden askerlerini çekmesi istendi.

Tasarıda, Türkiye’nin “Suriye’de, Orta Doğu’da, Doğu Akdeniz’de barışı tehlikeye attığı” belirtildi. Rusya’nın hava saldırılarının da ‘şiddetle kınandığı’ tasarıda, Suriye yönetiminden de ‘130 bin siyasi tutukluyu serbest bırakması ve insani yardıma izin vermesi’ istendi.

Ap milletvekilleri, Isid’in bölgede hala aktif olduğunu belirterek uluslararası koalisyona destek açıklamasında bulundular. Vekiller ayrıca, Çoğunluğu Kürtlerden oluşan Demokratik Suriye Güçlerinin de ‘bir müttefik olarak Isid ile mücadeleye ciddi katkı yaptığını’ vurguladı.

Suriye’de ‘halka karşı işlenen suçların’ cezalandırılması için Ab ülkelerinin çabalarını artırması talep edilen tasarıda, Suriye halkının yüzde 90’ının yoksulluk sınırının altında yaşadığı, halka insani yardımların ulaştırılmasının Ab’nin önceliği olması gerektiği vurgulandı. Tasarıda, Suriyelilere yardım sağlayan komşu ülkeler Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak’ın dayanışması övülürken Ab ülkelerinden bu ülkelerdeki insani yardım programlarına fon sağlamayı sürdürmeleri istendi.

Öte yandan tasarıda, Suriye’nin güvenli olmadığı için dönüşlerin gönüllü olması, Suriyelilere verilen koruma statüsünün değiştirilmemesi gerektiği ve Suriye’de bulunan Ab ülkesi vatandaşı çocukların ülkelerine getirilmesi istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir