Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden Demirtaş ve Kavala çağrısı; Serbest bırakılmalılar

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden Demirtaş ve Kavala çağrısı; Serbest bırakılmalılar

Aihm’ni siyasi nedenlerle cezaevinde bulunduğunu belirterek tahliye edilmesi kararı verdiği Hdp eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili karar uygulanmayınca, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden uyarı geldi.

Komite, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını istedi. Bakanlar Komitesi, Kavala ve Demirtaş dosyalarını Haziran 2021’de incelemeye devam edecek. Selahattin Demirtaş’ın avukatı Benan Molu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu bilgileri verdi:

“Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, İham Büyük Dairesi’nin Selahattin Demirtaş’la ilgili kararı doğrultusunda ikinci tutukluluğun ilk tutukluluğun devamı olduğunu belirterek Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Büyük Daire kararı hiçbir açık kapı bırakmıyordu, Komite bunu bir kez daha teyit etmiş ve sadece serbest bırakılması yetmez, Ankara 19. ve 22. Ağır Ce-za Mahkemeleri’nde 6-8 Ekim’le ilgili devam eden davaların da bir an evvel karar doğrultusunda sonuçlandırılması gerekir demiş.

Bakanlar Komitesi, Osman Kavala için de derhal serbest bırakılması yönündeki çağrısını tekrarladı. Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluk başvurularını öncelikle incelemesiyle ilgili de bilgi istendi.

Bağlayıcı olan İHAM kararlarına rağmen siyasi sebeplerle özgürlüklerinden alıkonulmaya devam edilmeleri ve durumun aciliyeti nedeniyle Bakanlar Komitesi, Kavala ve Demirtaş dosyalarını Haziran 2021 oturumunda incelemeye devam edecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir