Belediye, kış ortasında Kürt ailenin evini yıktı

Belediye, kış ortasında Kürt ailenin evini yıktı

Maku’nun Bazırgan ilçesinde yaşayan İbrahim Sarmend’in evi belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Sarmend, tüm resmi belgelere rağmen evinden zorla çıkarıldı.

Rojhılat’ın Maku kentine bağlı Bazırgan ilçesinde ikamet eden İbrahim Sarmend’in tapulu mülkü üzerine inşa ettiği evi, belediye ekipleri tarafından dozerle yıkıldı.

Rûdaw’ın Sarmend ailesinden edindiği bilgilere göre, İbrahim Sarmend’in dedesi, bugün evini inşa ettiği araziyi 1976 yılında kentte yaşayan bir Azeriden satın aldı. Pazarlığa, Bazırgan İmamı’nın da şahitlik etti. Üzerinden 37 yıl geçtikten sonra 2013’te ortaya çıkan Azeri şahsın varisleri, arazinin kendilerine ait olduğunu ileri sürüp, mülkün iade edilmesini istedi.

İbrahim Sarmend, dedesi ve babasından kendisine miras kalan arazi üzerinde inşa ettiği evi için mahkemeye başvurdu. Elindeki tapu ve belgeleri de mahkemeye sunan Sarmend, mahkeme heyetini ikna edemeyince evini terk etmesi istendi.

İbrahim Sarmend, “Her türlü resmi belgemiz var. Tapu elimde, buna rağmen mahkeme Azeri davacının tarafını tutarak evimi terk etmemi istedi, beni de mahkum etti” dedi. Sarmend, “Hangi devlet makamına başvurdumsa karşı tarafı haklı buldu. Kürt olduğum için böyle karar verildi” diyerek, İran mahkemesinin ayrımcılık yaptığına dikkat çekti.

45 yıl önce dedesi ve Azeri şahsa emlak şahidi olan Bazırgan İmamı’nın ise, “alzheimer oldum, hatırlamıyorum” diyerek üstünde imzası bulunan belge için şahitlik yapmaktan kaçındığını ifade eden Sarmend, “Bize yapılan adaletsizliktir. Şimdi de bu kış vakti zorla evimizi yıktılar. Çoluk çocuk dışarıda kaldık” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir