Demirtaş, mahkeme heyetine seslendi; bana yaptığınız her şeyin hesabını soracağım

Demirtaş, mahkeme heyetine seslendi; bana yaptığınız her şeyin hesabını soracağım

Hdp’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ana davası görülüyor. Mahkeme heyetine seslenen Demirtaş, “And olsun, hukuk önünde bana yaptığınız her şeyin hesabını soracağım” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi’nin ‘Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması’ kararı sonrası dosyanın ilk duruşması bugün Sincan Ce-zaevi Kampüsü Ankara 19’uncu Ağır Ce-za Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Demirtaş, duruşmaya tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Ce-zaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığı ile bağlandı.

Kimlik tespitinin ardından başlanılan duruşmada mahkeme başkanı, dava konusu olan fezlekeleri okudu. Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, Aihm’in ‘serbest bırakılmalı’ kararını hatırlatarak, “Uzun uzun Van, Ankara’nın dosyalarını okuyorsunuz. Aihm’nin kararı yokmuş gibi davranıyorsunuz. Aihm kararını dikkate almadan duruşmaya devam edeceğiniz anlaşılıyor. Ancak ben sizden Aihm’nin kararını da zapta geçirmenizi beklerdim ama siz fezlekeleri okuyorsunuz hiçbir şey olmamış gibi” dedi.

Ardından Mahkeme heyetine sert sözlerle seslenen Demirtaş, “Bu yargılamada Anayasa değil seçim kanununu uygulayalım. Siz desteklediğiniz partilerin iktidara gelmesi için aleni siyasi faaliyet yürütüyorsunuz. Sistemin değişmesine yardımcı oldunuz. Tek adam diktatörlüğünün kurulmasına yardımcı oldunuz” dedi. Aihm’in hakkında verdiği kararı mahkemeye hatırlatan Demirtaş, “Siyasi sözcüleriniz Erdoğan, Bahçeli ve Soylu söylüyor, siz de bunun gereğini yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“İktidar uğruna kendinizi feda etmeyin” diyen Demirtaş, “İktidar bu seçimde yüzde 99 değişecek. Mecliste yargı komisyonuna çağrılacaksınız. Hakkınızdaki dosyalarımızı sonraki parlamento size soracak. And olsun, hukuk önünde bana yaptığınız her şeyin hesabını soracağım” diye konuştu. Demirtaş, “142 yıl mı ceza verecekseniz? 141 yıl verirseniz hatırım kalır” dedi.

Demirtaş hakkındaki dava dosyası, daha önce kendisi hakkında hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis’e gönderilen 31 fezlekeden oluşuyor. “Örgüt kurma ve yönetmek”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “suç ve suçluyu övmek” iddiaları yöneltilen Demirtaş için 142 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diyarbakır’da açılan dava, “güvenlik” gerekçesiyle Ankara’ya nakledildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 20 Kasım 2018 tarihinde Demirtaş’ın serbest bırakılması ve tutuksuz yargılanması gerektiği yönünde kararını açıklamıştı. Aihm kararının ardından Ankara 19. Ağır Ce-za Mahkemesi Demirtaş hakkında 2 Eylül 2019 tarihinde kendisinin ve avukatlarının mazeret bildirerek katılmadığı duruşmada tahliye kararı verdi. Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Eylül 2019 tarihinde Hdp’nin eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında 6-7 Ekim 2014 yılında yaşanan Kobanê olaylarına dair yürütülen soruşturmayı gerekçe göstererek yeniden tutuklama kararı verdi.

20 Eylül’de ifadeleri alınan Demirtaş ve Yüksekdağ’ın ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’, ‘nitelikli kasten adam öldürmek’, ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs etmek’, ‘yağma’ ve ‘kişi hürriyetinden yoksun kılma’ gerekçeleriyle tutuklanmasına karar verildi.

Demirtaş’ın Ankara 19. Ağır Ce-za Mahkemesi tarafından tutuksuz yargılanmasına karar verilmesinin ardından 18 Eylül 2019 tarihinde Fransa’nın Strasbourg bulunan Aihm Büyük Dairesi’nde davası görüldü.

Geçtiğimiz 22 Aralık’ta kararını açıklayan Aihm Büyük Dairesi, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını istedi. Kararda, Demirtaş’ın tutukluğunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin beş maddesini ihlal ettiğine ve derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir