HDP’den ‘kapatma davası’ hakkında flaş açıklama

HDP’den ‘kapatma davası’ hakkında flaş açıklama

Hdp Eş Başkanları Buldan ve Sancar, partinin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde açılan davaya ilişkin “Hdp’ye kapatma davası demokrasiye yeni bir darbedir” açıklamasını yaptı.

Halkların Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, Hdp’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde açtığı davaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“Kocaeli Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, iktidarın siyasi hesapları ve hukukun çiğnenmesiyle vekilliğinin düşürüldüğü gün, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı partimiz hakkında kapatma davası açmıştır” denilan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“AKP iktidarı, kendisine bağımlı ve taraflı hale getirdiği yargıyı, siyaseti dizayn etmek için bir sopa olarak kullanmaktadır.

Partimize yönelik kapatma davası, ülke demokrasisine ve hukukuna ağır bir darbedir. Bu iktidar, darbeci bir yönetim olarak tarihe adını yazdırmıştır. AKP, kapatma davası ile yargı üzerinden MHP’ye bir kongre hediyesi vermiş, savcılar siyasi talimatla hareket etmiştir.

Yaşananlar, AKP-MHP iktidar blokunun içine düştüğü derin acizliği de göstermektedir. Fikren, politik olarak ve sandıkta üstünlük sağlayamadıkları HDP’yi, şimdi yargı eliyle demokratik siyasetten tasfiye etmeyi hedeflemektedirler. Bu saldırganlıkları yaşadıkları derin korkudan kaynaklanmaktadır.”

“HDP, sadece bir parti değil aynı zamanda bir fikirdir” denilan açıklamada, “Bu fikir etrafında milyonlarca insan kenetlenmiş durumdadır. Milyonlarca insan siyasi iradesine ve geleceğine sahip çıkacaktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şöyle denildi: “AKP-MHP iktidarı ise demokratik meşruiyetini yitirmiş, zor ve baskı aygıtlarıyla ayakta durmaya çalışmaktadır. AKP-MHP iktidarı şunu çok iyi bilmeli ki, ne yaparsa yapsın, asla boyun eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz ve demokratik siyasetten asla taviz vermeyeceğiz, demokratik direnişimizi kararlı bir mücadeleyle sürdüreceğiz.

Tüm demokrasi güçlerini, toplumsal ve siyasal muhalefeti ve halkımızı bu siyasi darbeye, hukukun ve demokrasinin açıkça tasfiye edilmesine karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Partimizin Merkez Yürütme Kurulu’nu yarın olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. Sahip olduğumuz tarihsel mücadele geleneğiyle bu karanlık süreci atlatacağız. İnançlıyız ve kararlıyız. Mutlaka, ama mutlaka kazanacağız.”

Öte yandan, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve milletvekilleri Meclis’te bir ön değerlendirme toplantısı yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın da yer aldığı toplantıda karara dair değerlendirme yapıldı.

Değerlendirmede, konunun etraflıca ele alınması için MYK’nın yarın olağanüstü toplanması kararı alındı. HDP’den yapılan açıklamada, toplantı arasında saat 13:30’da Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar tarafından Genel Merkezimde basın toplantısı gerçekleştirileceği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir