AB zirvesi öncesi Merkel’den Türkiye açıklaması

AB zirvesi öncesi Merkel’den Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel’de Avrupa Birliği hükûmet liderlerini bir araya getirecek zirveden önce, “Türkiye’nin insan hakları ve hukukun üstünlüğü standartlarına uymasını bekliyoruz” dedi.

Merkel, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de gerilimi azalttığını gösteren işaretler olduğunu söyledi. Türkiye NATO üyesi bir müttefik olmanın yanısıra stratejik öneme sahiptir diyen Merkel ” Almanya’nın Türkiye ile özel bir ilişkisi olsa da oradaki insan haklarını gözönüne almak zorundayız” dedi.

Merkel sözlerine şöyle devam etti: Ancak iç siyasi duruma da bakmak gerekiyor, bazı durumlarda insan hakları ihlalleri kabul edilemez. Türkiye’nin insan hakları ve hukukun üstünlüğü standartlarına uymasını bekliyoruz. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi, üzüntü verici.

Türkiye ile ilişkilerimizde diyalogsuzluk bize yardımcı olmuyor. Bu nedenle, örneğin göç konusunda ortak çıkarlara dayalı görüşmelerin nasıl mümkün olduğu konusunda tavsiyelerde bulunulacak. Daha da geliştirilmesi gereken AB-Türkiye anlaşması, bunun temelini oluşturmaktadır. Tüm eleştirilere rağmen bu yolda pek çok güzel şey başarıldı.Türkiye’nin sığınmacı politikasındaki başarılarını vurgulamamız önemli. Berlin’in nüfusu kadar insan kabul ettiler.

Avrupa’nın Coronavirus pandemisinde üçüncü dalgayı yaşamasından ötürü, AB liderleri bu kez video konferans yoluyla zirve düzenleyecek. Öğleden sonra başlayacak zirveye akşam saatlerinde ABD Başkanı Joe Biden da video bağlantısıyla konuk olacak.

Öncesinde Brüksel’de bir araya gelen AB Yüksek Temsilcisi Jozep Borrell ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Türkiye’yi de ele aldığı, Çin konusunda ikili diyalog sürecini başlatmayı ve Rusya’nın artan meydan okumalarına karşı işbirliğini artırmayı kararlaştırdığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir