Erdoğan, yeni kısıtlama kararlarını duyurdu

Erdoğan, yeni kısıtlama kararlarını duyurdu

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki Kabine toplantısı sona erdi. Üç buçuk saat süren toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapıyor.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: Hukuktan ekonomiye kadar uzanan ve milletimiz tarafından memnuniyetle karşılanan reform programlarımızın takvimlerine uygun şekilde uygulanmasını sağlayacağız. Toplumun tüm kesimlerinden de programın yakın takipçisi olmalarını, konuyu önce ilgili kurumla ardından bizimle paylaşmalarını istiyoruz. En önemli reform başlığımız; milletimize verdiğimiz yeni ve sivil Anayasa sözümüzdür. Yeni bir Anayasa kazandırmayı amaçlıyoruz. Yeni Anayasa süreci, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tahkimi açısından da bir fırsat olacaktır. Ortaya çıkan metnin 84 milyonu kucaklaması şarttır. Siyasi partiler başta olmak üzere tüm kesimlerin yeni Anayasa sürecine katkısı olmasını bekliyoruz. Miletin bizi hayırla yad etmesini sağlayacağımız bir Anayasa kazandıracağımıza inanıyorum.

– Aşılama çalışmalarında oldukça ileri bir seviyedeyiz.

– Fabrikada çarklar hiç durmadı. Üretim yapan fabrikaların çoğu bu yılın siparişlerini çoktan durdurdular. Küresel lojistik ağındaki tıkanıklar, Türkiye’nin geniş bir havzaya kolayca mal ulaştırmasını öne çıkartıyor.

– Vatandaşlarımıza evlerinde tuttukları ve milli servetimiz olan altınları ve dövizleri finans kuruluşları vasıtasıyla ekonomimize kazandırma çağrımı tekrarlamak istiyorum 

– Asırlık senaryoların ürünü prangaları atıp kırıyoruz, önümüze çıkan engelleri birer birer aşarak yolumuza devam ediyoruz.

– Gezi olaylarından 15 Temmuz darbe girişimine kadar her hadisenin gerisindeki en önemli hesap, milletimizi parçalayıp gücünü kırmak, mümkün olursa birbirine düşürmektir. 

– Cumhur ittifakı olarak Türkiye’yi ve kendimizi bu hayırlı dönemde çok daha fazla çalışacağımıza biz inandık.  2023’e varmadan bu başarıya ulaşacağımıza da inanıyoruz.

– Önümüzdeki dönemde pek çok hayırlı gelişmeyi birlikte göreceğiz.

– Vaka, hasta sayıları arttığında tedbirleri güncellemek durumunda kalabiliyoruz. Salgın konusunda herkesin polisi kendi vicdanı olmak mecburiyetindedir. Vatandaşlarımızı temizlik, maske, mesafe kuralına riayet etmeye devam ediyorum.

– Vaka sayıları artsa da yatan hasta ve yoğun bakım hastası oranları aynı düzeyde yükselmiyor.

– Kırmızı kategorideki illerimizin sayısı 58 şehre ulaştı.Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması akşam 21.00- sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Kırmızı kategorideki illerde sokağa çıkma kısıtlaması Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecek. Lokanta ve kafe işletmeler renk ayrımı olmaksızın yüzde 50 kapasite ile çalışabilecektir. Ramazan ayında ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan ayında lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servis şeklinde sınırlandıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir