Madem ki dil varlığımız, varlığımız için bir imza atın

Madem ki dil varlığımız, varlığımız için bir imza atın

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği Yöneticisi Murat Bilgiç, Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması için 1 milyon imza hedefiyle başlatılan imza kampanyasına ilişkin herkese “Madem ki dil varlığımız, varlığımız için bir imza atın” diyerek seslendi.

Türkiye’de yasak ve engelleme politikalarının hedefindeki Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olarak kabul edilmesi talebiyle Kürt Dil ve Kültür Ağı (Tora Ziman û Çanda Kurdî) ile 9 Kürt partisi tarafından oluşturulan Kürt Dil Platformu’nun oluşturduğu 21 Şubat Komisyonu’n tarafından başlatılan imza kampanyası sürüyor. 1 milyon imza hedefiyle 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde başlatılan kampanya kapsamında bugüne dek on binlerce imza toplandı. 

Birçok platform, sivil toplum örgütleri ve yapının desteği ile sürdürülen kampanyaya katılmak isteyenler hem fiziki hem de online olarak imza verebiliyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Newroz kutlamalarında açılan stantlarda on binlerce imza toplandı. Kampanyaya aktif destek veren Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) Yöneticisi Murat Bilgiç, başlatılan imza kampanyasının önemine dair konuştu. 

İmza kampanya çalışmaların başlatıldığı günden itibaren yoğun şekilde devam ettiğini belirten Bilgiç, Türkiye’de devletin Kürtçeye yönelik yaklaşımını “Tüm dünyaca bilinen bir gerçek şudur; Bir halkı bitirmek istiyorsanız, o halkın dilinden başlarsınız. Yüzyıldır bu yöntemle Kürt halkının dilini ve kimliğini yok etmeye çalışıyorlar. Bu gerçeği kendileri de dile getiriyor” sözleriyle  ortaya koydu.  

Bir yandan bu adımlar atılırken, bir taraftan da Avrupa’ya “Kürtçe dili için alan açıyoruz” mesajları verildiğini dile getiren Bilgiç, fakat Milli Eğitim Bakanlığı’nca  2021 yılına dair geçtiğimiz ay yapılan atamalarda 20 bin sözleşmeli öğretmen içerisinde Kürtçeye sadece 3 kontenjan ayrılmasına işaret etti.

‘KÜRT HALKINA HAKARET’ 

“Bu Kürt halkına hakarettir” diyen Bilgiç, devamında şunları söyledi: “Tek istedikleri Kürtçeyi yok etmek, bunu biliyoruz. Onun için kim olursak olalım, hangi partiden olursak olalım, bu bizim sorunumuz. Herkes bu kampanyaya sahip çıkmalı.”  Kampanyanın aynı zamanda baskı ve saldırı siyaseti ortamında sürdürüldüğüne dikkat çeken Bilgiç, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine yönelik girişilen operasyonlarla imza toplama çalışmalarının sekteye uğratılmak istendiğini kaydetti.

Kürtçeyi bitirmeyi amaçlayan tüm bu girişimlerin sonuçsuz kalacağının altını çizen Bilgiç, tanınmış Kürt yazar ve siyasetçiler aracılığıyla sosyal medya platformlarında yaptıkları çağrılarla kampanya her ne olursa olsun hedefine ulaşacağını söyledi.

‘KAMPANYAYA SAHİP ÇIKILIM’

Kampanyanın amacına ulaşması için halka imza verme çağrısında bulunan Bilgiç, “Kiminle konuşuyorsak, ‘dil varlığımızdır’ diyor. Madem ki dil varlığımız, varlığımız için bir imza atın, ya online ya da yüz yüze. Kimse ‘imza kağıdı evimizin kapısına gelmedi’ demesin. Madem dil varlığımızımdır diyoruz, bunun için çalışmalar yürütmeliyiz. Bu tüm Kürtlerin kampanyasıdır. Gündem olması için kampanyaya sahip çıkılması gerek” dedi.

Kampanyaya destek veren kurumların imza toplamaya devam ettiğini belirten Bilgiç, “8 Mart ve Newroz kutlamasında Kürt halkı ve dostları, Kürtçe için istediklerini belirttiler. Bu kampanyanın amacına ulaşması gerek, ne zaman amacına ulaşırsa, kampanya o gün biter. Kampanyanın amacına ulaşacağını düşünüyoruz” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir