AiHM Ahmet Altan hakkında kararını verdi

AiHM Ahmet Altan hakkında kararını verdi

Aihm, tutuklu Gazeteci-Yazar Ahmet Altan için hak ihlali kararı vererek, Altan’a16 bin Euro manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi , Gazeteci-Yazar Ahmet Altan’ın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi  ile güvence altına alınmış, “emniyet ve güvenlik”, “adil yargılanma” ve “ifade özgürlüğü” haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Altan’ın siyasi bir nedenle yargılanıp mahkum edildiği tezini kabul etmeyen Aihm, bu nedenle su-çlanması ve mahkum edilmesine temel oluşturan ifade ve yazıların makul şüphe oluşturamayacağı sonucuna vardı. Kararla birlikte Türkiye, Altan’a 16 bin Euro ödeyecek

23 Eylül 2016’da “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından tutuklanan Altan’a 2018 yılında “cebir ve şi-ddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ce-zası verilmişti.

Yargıtay, 2019’da “darbeye teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozarak Altan’a “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” su-çundan ce-za verilmesine hükmetmişti.

Bozma kararına yerel mahkeme, 4 Kasım 2019’da “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 10 yıl altı ay hapis ce-zası verdiği Altan’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vermişti.

İstanbul Başsavcılığı’nın 6 Kasım 2019’da tahliye kararına itiraz etmesi üzerine Altan, İstanbul 27’nci Ağır Ce-za Mahkemesi’nin kararıyla 13 Kasım 2019’da tekrar tutuklanmıştı. Altan, bunun üzerine, 21 Kasım 2019’da Azm’ye bireysel başvuruda bulunmuştu. Bu başvuru Azm tarafından reddedilmişti. Altan, bunun üzerine Aihm’e gitmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir