Demirtaş’ın ana davasında yeni gelişme

Demirtaş’ın ana davasında yeni gelişme

Hdp’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ana davasında avukatların beyanını dinlemeyen mahkeme heyeti, dosyanın Kobane dosyasıyla birleştirilmesini istedi. Mahkeme Başkanı, “Hep tarafsızlığımızı yitirdiğimizi düşündüğünüzü söylediniz. Biz de yeni bir heyet tarafından yargılanırlarsa daha mutlu olursunuz diye düşündük” ifadelerini kullandı.

Hdp’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi tarafından derhal serbest bırakılması yönünde karar verilen ana davasına ilişkin duruşma Sincan Ce-zaevi Kampüsü Ankara 19’uncu Ağır Ce-za Mahkemesi’nde görüldü. Demirtaş,duruşmaya tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Ce-zaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile bağlandı.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, Ankara 22’nci Ağır Ce-za Mahkemesi’nde görülen Kobane davasının iddianamesi dosyaya eklendi. Mahkeme heyeti, bir önceki celsede verilen reddi hakim talebinin incelenmesi için kararın 20’nci Ağır Ce-za Mahkemesi’ne götürülmesini ve 22’nci Ağır Ce-za Mahkemesi’ndeki Kobane davasıyla birleştirilmesini istedi. Avukatların beyanlarını almadan, ara kararını açıklayan mahkeme heyeti; reddi hakim talebinin 20’nci Ağır Ce-za Mahkemesi’nce incelenmesine, dosyanın 22’nci Ağır Ce-za Mahkemesi’ndeki dosya ile birleştirilmesi için 22’nci Ağır Ce-za Mahkemesi’ne yazı yazılmasına karar verdi.

Mahkeme kararı 22’nci Ağır Ce-za Mahkemesi’ne bırakılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca Aihm Büyük Dairesi’nin Demirtaş için verdiği “derhal serbest bırakılsın” kararını ise “daha önce zaten hakkında mahkeme olarak tahliye kararı verdiğimizden başkaca bir işlem yapılmasına yer olmadığına” hükmetti. Kararın ardından söz alan Demirtaş, “Muhtemelen son görüşmemiz olabilir. Sizden özel bir ricam var mahkemeniz 5 yıla yakındır beni yargılıyor. En azından bir kere hukuka uygun davranmanızı beklerdim. Birleştirme kararı sizde yapılması gerekiyordu. Diğer mahkemede daha duruşma bile yapılmadı” dedi.

Demirtaş’ın sözü üzerine mahkeme başkanı, “Hep tarafsızlığımızı yitirdiğimizi düşündüğünüzü söylediniz. Biz de yeni bir heyet tarafından yargılanırlarsa daha mutlu olursunuz diye düşündük. Duruşmanın başladığı günde biri taraflısınız diyorsunuz o zaman başka bir heyet baksın” ifadelerini kullandı. Bir sonraki duruşma 6 Mayıs’a ertelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir