Türkiye’de vaka sayısında yeni rekor. Kapanma başladı

Türkiye’de vaka sayısında yeni rekor. Kapanma başladı

Türkiye Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 59 bin 187 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı. Bu, Türkiye’de pandeminin başından beri kaydedilen en yüksek sayı.

Türkiye’de koronavirüs salgınına ilişkin veriler endişe yaratmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığının duyurduğu 13 Nisan verileri, Türkiye’de son 24 saatte 59 bin 187 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini ortaya koydu. Bu, pandeminin başından beri ulaşılan en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti.

Sağlık Bakanlığı son 24 saate Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısının ise 273 olduğunu bildirdi. Türkiye’de şu ana kadar kaydedilen toplam vaka sayısı 3 milyon 962 bin 760’a ulaşırken toplam can kaybı da 34 bin 455’e yükseldi. “Kısmi kapanma” kararı. Vaka sayılarındaki endişe verici artış nedeniyle Türkiye’de 14 Nisan’dan itibaren iki hafta “kısmi kapanma”uygulanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından duyurduğu “kısmi kapanma” tedbirlerinin de vaka ve vefat sayılarında hedeflenen düşüşü sağlamaması hâlinde “çok daha sert” önlemler alınacağını söylemişti. Günlük yeni vaka sayılarının 50 binin üzerinde seyrettiği Türkiye’de yeni korona önlemleri alınmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri “biraz daha sıkılaştırma” kararı aldıklarını ve bu süreçte “kısmi kapanma” uygulamasına gidileceğini söyledi. Alınan tedbirlerin 14 Nisan akşam saatlerinden itibaren geçerli olacağını duyuran Erdoğan, vaka ve vefat sayılarında hedeflenen iyileşme sağlanamazsa, “devamında çok daha sert uygulamalar” geleceğini belirtti.

Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler şu şekilde:– Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellendi.– Sokağa çıkma saatlerinde, zorunlu hâller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecek.– 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içinde toplu taşıma kullanması yasaklandı.– Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekânlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek.– Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecek.– 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir