Demirtaş; Bu durumda bırakın cevap vermeyi, günahımızı vermeyiz

Demirtaş; Bu durumda bırakın cevap vermeyi, günahımızı vermeyiz

Halkların Demokratik Partisi eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında Ankara 22. Ağır Ce.za Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması bugün Sincan Ce.zaevi Kampüsü’nde görülüyor.

Sanıklar için 29 ayrı suçlamayla 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19 bin 680’er yıl hapsi isteniyor. Duruşma öncesi Sincan Cezaevi önünde HDP’li isimlerin açıklamalarını görüntülemek için hazır bulunan basın mensupları, polisin kalkanlı engellemesiyle karşılaştı. Polis, kalkanlarını havaya kaldırarak kameraların önünü kapatmaya çalıştı. Artı Gerçek’e konuşan HDP Milletvekili Hüda Kaya, “Duruşma salonuna girmeden önce basın açıklaması yapmak istedik. Ancak polis tarafından kuşatılmış şekilde kendimizi bulduk. Basının görüntü almasına izin vermediler. Başkanlarımızı açıklama yaptı, biz kendi imkanlarımız ile açıklamayı çektik” dedi.  

Dava sürecini de değerlendiren Kaya, “6 yıl aradan sonra böyle bir davanın gündeme getirilmesi, iktidarın tüm tuttuğu dalların çürümüş olmasını gösteriyor. İktidar, HDP üzerinden kendisine alan açmaya çalışıyor. Toplum nazarında partimiz terörize edilerek çürümüş dallarını onarmaya çalışıyor iktidar mensupları. O kadar insanın katledilmesinden kimlerin sorumlu olduğunu çok iyi biliyor aslında. Bu dava gündemi değiştirmek, manipülatif bir dava dışında başka bir şey ifade etmiyor. Sadece HDP’ye dönük bir dava çünkü biliyorlar onların önündeki en büyük engel HDP’dir” ifadelerini kullandı. Basın açıklaması sırasında polisin tavrını eleştiren Kaya, “Terörize eden bir durum vardı. Her adımımız takip edilen, baskılanan bir durumdu. Polisler ‘böyle talimat aldık’ diyorlar. Bugüne kadar nasıl terörize iddialarına fırsat vermediysek, bugün de en insani şekilde, demokratik şekilde duruşumuzu sergileyeceğiz.” şeklinde konuştu. Polis baskısı altında yapılan açıklamada HDP Genel Başkanı Mithat Sancar, “intikam” davası olduğunu belirtilerek, “IŞİD’in Kobanê’de yenilmesinin sonuçlarını hazmedememiş iktidarın ürünü olan bir davadır. Bunu hep birlikte boşa çıkaracağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir