Tüm avukatlar duruşma salonuna girdi

Tüm avukatlar duruşma salonuna girdi

Kobanê Davası’nda engellemelere rağmen salona giren tüm avukatlar, “Pol-isleri yerlerimizden çıkarın” dedi. Duruşmaya bir saat ara verildi.

Halkların Demokratik Partisi eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın ilk duruşması, müştekilerin avukatsız kimlik tespitiyle başladı. 

Duruşmaya alınmayan meslektaşları için salonu terk eden avukatlar, kimlik tespiti devam ederken duruşma salonuna girdi. Çevik kuvvet polisleri avukatları engellemeye çalıştı. Gerginliğe rağmen mahkeme başkanı duruşmada kimlik tespitine devam etti.  Avukatların salona girmesini engellemek isteyen polisler, kalkan ve coplarını kullandı. Avukatların içeri girmesi üzerine mahkeme başkanı bu kez “İçeri giremiyoruz diyorsunuz. İçerdesiniz” dedi.  Avukatlar, “Yerlerimizden polisi çıkarın” sözleriyle duruma tepki gösterdi. Mahkeme başkanı, “Talepleri ne zaman alacağımı ve söz hakkını ne zaman vereceğimi söyledim” diyerek, kimlik tespiti işlemine devam etti. 

Sabah salona alınmayan avukatlar da dahil tüm avukatlar duruşma salonuna girdi. Duruşma kimlik tespiti ardından iddianamenin okunmasıyla devam etti. Mahkeme başkanı, duruşmaya bir saat ara verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir