Ne yani Yargılanmayacaklar mı

Ne yani Yargılanmayacaklar mı

“Devr-i sabık yaratmak”, Türkiye siyasetinin önemli tabirlerinden biridir. Sanırım ilk kez 1950’de Demokrat Parti iktidara geldiğinde, kendilerinden önce iktidarda olan Chp dönemini yargılamayacağını ifade etmek için bu tabiri kullanmıştı.

Bugün Akp için yolun sonu görünmeye başladıkça aynı soru yeniden gündeme geliyor. Bir seferinde Chp liderine, “iktidara gelirseniz geçmişle hesaplaşacak mısınız” diye soruldu, Kılıçdaroğlu, “İşi gücü bırakıp intikam duygusuyla devr-i sabık yaratmak, kesinlikle olmaz” cevabını verdi. Chp’nin, Akp tabanını rahatsız etmemek, sermayeyi ürkütmemek için hassas davrandığını biliyoruz. Ama bir yanda da “Ne yani; yanlarına kar mı kalacak” diye soranlar var. Ve yaşananlara bakınca onlara hak vermemek elde değil.

Sözcü’de Serpil Yılmaz, tarihi bir belge açıkladı. Medyanın büyük bölümü görmezden geldiği için kısaca hatırlatalım: 4 Kasım 2016 tarihinde Gümrükler Genel Müdürlüğü’nden gümrüklere gönderilen yazıda, “Ruhsar Pekcan isimli şahısın, Emine Erdoğan’ın yakını olduğunu söyleyerek vergi ödemeksizin eşya ithali teşebbüsünde bulunduğu ve bulunacağı” bildiriliyor; gümrük görevlilerinin teyakkuzda olması tembihleniyor. Yerinde bir uyarı denilebilirdi belki; ancak bu uyarıyı yapan Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, 20 ay sonra, koltuğunu, “Aman dikkat; bu şahıs bizi dolandırıyor” dediği Ruhsar Pekcan’a devretti.

Kediye ciğer emanet etmek değil de nedir bu? Nüfuz ticareti yapacağı için bürokrasinin teyakkuza geçirildiği bir üçkağıtçıya devletin Ticaret Bakanlığı teslim edildi; o da başında bulunduğu bakanlığa, sahibi olduğu şirket aracılığıyla piyasa fiyatının üzerinden dezenfektan sattı.

Yüce Divan’lık suç… Ve elbette Ruhsar Pekcan da, onu, sahtekâr olduğunu bile bile o makama atayanlar da bunun hesabını verecek.      Bu ağır haksızlık karşısında, “Biz intikam duygusuyla hareket etmeyeceğiz” derseniz, halkın size ve adalete olan inancını zedelerseniz. Son 20 yılda işlenen büyük suçların hesabı kesinlikle sorulmalı, sadece suçlular değil, suç ortakları da yargılanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir