‘Bahçeli Erdoğan’ı başbakan yapmak istiyor’

‘Bahçeli Erdoğan’ı başbakan yapmak istiyor’

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıkladığı anayasa önerisiyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Gazeteci Taha Akyol, Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ‘Başbakan’ yapmak istediği iddiasında bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümünde yeni anayasa” vizyonuyla 100 maddelik anayasa önerisi hazırladıklarını duyurdu. Bahçeli, anayasa değişikliği önerilerinde, verdiği kararlar nedeniyle “Kapatılmalıdır” dediği Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ise “yüksek mahkeme” statüsünden çıkarılıp özel bir statüde düzenlendiğini söyledi.

MHP’nin önerisinde, Cumhurbaşkanı ile birlikte iki Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın da seçimle işbaşına gelmesi öngörülüyor. MHP liderinin açıkladığı 4 kısımdan oluşan 100 maddelik yeni anayasa önerisinin yeterince incelenmediğini söyleyen gazeteci Taha Akyol’un Karar gazetesindeki bugünkü yazısında kullandığı ifadeler dikkat çekti.

“Tam metni henüz açıklamasa da Bahçeli’nin basın toplantısında okuduğu metin CB hükümet sisteminde nasıl ciddi sorunlar olduğunu ortaya koyuyor” diyen Akyol, şunları yazdı: Çözüm için de Başkan’ı değil, Meclis’i ve kurumları güçlendiren öneriler getiriyor. Parlamenter sistemdeki başbakana benzeyen bir ‘başkan’ öneriyor. Parlamenter sistemdeki tarafsız Cumhurbaşkanı’nın siyasi işlevini de Meclis Başkanına veriyor. Bu bakımdan Beştepe’de memnunlukla karşılandığını sanmıyorum.

Bahçeli’nin açıkladığı bazı maddeleri yazısında değerlendiren Akyol, şunları yazdı: Modelin içeriği açıklandığında ayrıntılarını yazacağım. Bahçeli’nin açıklaması hem CB sistemindeki sorunları gözler önüne seriyor hem parlamenter sistemdeki kurumsal yürütme ve tarafsız cumhurbaşkanı ilkelerinin önemini ortaya koyuyor. Bu bakımdan önemlidir, ciddiyetle tahlil edilmelidir. Ancak hukuki kurumlaşması zayıf toplumlarda başkanlık sistemi ne kadar onarılsa da sorunları giderilemez. Bence doğru olan güçlendirilmiş parlamenter sistemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir