Demirtaş: Bir gün Kobane davası açılacak ve o zaman sanık biz olmayacağız

Demirtaş: Bir gün Kobane davası açılacak ve o zaman sanık biz olmayacağız

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 siyasetçisinin yargılandığı Kobane Davası’nın 2’nci duruşması başladı. Gazeteciler, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın verdiği turkuaz kartları olmadığı gerekçesiyle salona alınmadı.

Ankara Sincan Ce-zaevi Kampüsü’nde görülen duruşmaya, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ile HDP milletvekilleri ve parti yöneticilerinin yanı sıra Avrupa Birliği Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delagasyonu’ndan uzmanlar da katıldı. Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ise turkuaz kartı olmadığı gerekçesiyle salona alınmadı.

Avukatlar da duruşma öncesi salon önünde hazır bulundu. 200 avukatın hazır beklediği duruşmanın tutuklu siyasetçilerle SEGBİS bağlantılarının sağlanmasının ardından kimlik tespitiyle başladı. HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Bu dava Kobane davası değil, HDP’ye dönük siyasi intikam davasıdır. Bir gün Kobane davası da açılacak ve gerçek sorumlular, katliam yapan ve yaptıranlar ortaya çıkacaktır ama herkes emin olsun o zaman sanık sandalyesinde biz olmayacağız” diye konuştu.

Öte yandan duruşma devam ederken AKP Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin, ce-zaevi önünde HDP’li siyasetçileri hedef alan bir basın açıklaması yaptı. Şahin, “Temennimiz ve beklentimiz; sal-dırıyı azmettirenlerin ve bizzat faili olanların hak ettiği ce-zayı almasıdır” ifadelerini kullandı. Öte yandan 9 Ekim 2014 tarihi ve devamında dönemin HDP Eş Genel Başkanları ve MYK üyeleri hakkında açılan birden fazla soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2 ana iddianamede birleştirildi. 19 Haziran 2018 yılında genişletilerek çok sayıda siyasetçi hakkında soruşturma başlatıldı ve 20 Eylül 2019’da Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Kobane davası kapsamında ikinci kez tutuklandı.

24 Eylül 2020 tarihinde ise aralarında Sırrı Süreyya Önder, Ayla Akat Ata ve Emine Ayna’nın da bulunduğu dönemin MYK üyesi 20 siyasetçi gözaltına alındı. 2 Ekim 2020’de Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya adli kontrolle serbest bırakılırken, diğer 17 siyasetçi tutuklandı. Ma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir