Şenyaşar ailesinin yerinde Buldan oturma eylemine başladı

Şenyaşar ailesinin yerinde Buldan oturma eylemine başladı

Hdp Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Şenyaşar ailesinin adalet nöbetini sürdürdüğü ve bu sabah gözaltına alındıkları Urfa Adliyesi önüne gelerek, “Şenyaşar ailesi adaleti mutlaka sağlayacaktır. Şenyaşar ailesi burada değil ama biz temsili olarak burada oturma eylemi yapıyoruz” dedi. Buldan, gözaltına alınan ailenin serbest bırakılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Akp Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının sal-dırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile tutuklu Özgür Kadın Hareketi Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın annesi Lütfiye Gökkan’ı ziyaret etmek amacıyla Urfa’ya geldi. Haliliye İlçesinde bulunan partisinin Urfa İl Örgütü’nü ziyaret eden Buldan’ı, Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda partili karşıladı. Buldan’a Hdp Sözcüsü Ebru Günay, milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Mahmut Toğrul eşlik etti.
Parti binasında açıklamalar bulunan Buldan, “Uzun süredir Şenyaşar ailesinin aradığı adalet çığlığına ses olmak için, Emine Şenyaşar anneyi adliye binası önünde ziyaret edeceğiz. Bugün bütün adaletsizlikleri burada anlatamam. Ama yakından takip ediyoruz. Bugün Türkiye hukuk sisteminden bir adalet beklemiyoruz, adaletin kırıntıları bile kalmadı. Hukukun vicdanın olmadığı bir ülkede bu hükümetten ne Şenyaşar ailesine ne de diğer ailelere dair bir adalet talebimiz yok. Bu hükümet gittikten sonra yeni bir hukuk sisteminin ve bu olayları yapanların cezalandırılacağı bir ortamın oluşacağını biliyoruz” şeklinde konuştu.

“Bizim mücadelemiz hukuk mücadelesidir” diyen Buldan, “Akp-mhp hükümetinin bu ülkeyi yönetemediğini biliyoruz. Şenyaşar ailesinin mücadelesi bizim mücadelemiz. Bir kez daha Şenyaşar ailesine karşı saldırı yapan gerçek faillerin biran öce cezalandırılması talebimizi yeniliyoruz. Asıl açıklamamızı Şenyaşar ailesini ziyaret ettiğimizde yapacağız” diye konuştu.Buldan, daha sonra Suruç’ta Ayşe Gökkan’ın annesi Lütfiye Gökkan’ı ziyaret edeceklerini söyledi. Buldan, “Bu ülke en fazla kadınların katledildiği bir coğrafya. Bu coğrafyada kadın haklarını savunmak bir suç haline getirildi. Ayşe Gökkan bunun için haksız bir şekilde tutuklu” dedi.

Buldan’ın parti binasında açıklama yaptığı sırada Urfa Adliyesi önünde adalet nöbetini sürdüren Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, “Kamu memuruna hakaret” iddiasıyla darp edilerek gözaltına alındı. Anne Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Buldan, partililerle birlikte gözaltına alınan Şenyaşar ailesinin adalet nöbetini sürdürdüğü Urfa Adliyesi’nin önüne geçti. Burada açıklamalarda bulunan Buldan, şunları söyledi: “Biz bugün buraya Şenyaşar ailesinin tutmuş olduğu nöbete destek olmak için geldik. Şenyaşar ailesinin uzun süredir aradığı ve bulmaya çalıştığı adalet arayışına ortak olmaya geldik. Şenyaşar ailesi burada bir acı yaşadı. Şenyaşar ailesinin yaşadığı acıdan kaynaklı, hepimiz bu acının ortağı olduk. Bugün geldik ve Şenyaşar ailesi burada değil. Geldik gördük ki Şenyaşar ailesi, biz geleceğimiz için gözaltına alındı. Yaşanan hukuksuzluk, adaletsizlik ve vicdansızlık var. Bütün bunların üzerine yeni adaletsizlik, hukuksuzluk ve vicdansızlık yaratılıyor.

Şenyaşar ailesinin sizden beklediği zulüm değil, beklediği adalettir. Şenyaşar ailesinin beklediği hukuksuzca yapılan yargılamanın yeniden yapılmasıdır. Bu davada iki ayrı soruşturma başlatılmış, birinci soruşturma kapsamında yargılama yapılmış ama ikinci soruşturmaya gizlilik kararı verilmiş. Faillerin nasıl cinayeti işlediği bilinmekte olduğu için, ikinci soruşturmaya gizlilik kararı verilmiştir.”“Bugün hukuk sisteminden elbette beklentimiz yok, AKP’den beklentimiz yok. AKP-MHP hükümetinin ülkede hukuk diye bir şey bırakmadığını, adaleti ayaklar altına aldığını çok iyi biliyoruz. O yüzden beklentimiz AKP-MHP hükümetinden sonraki, olası bir seçimden sonra AKP yerine gelecek yeni hükümetten beklentimiz var. Şenyaşar ailesi bugün evlatlarını kaybetmiş, diğer taraftan da bir kişi yaşamını yitirmiş, 4 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan bu olayın tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmasını istiyoruz. Fail elbette yargılanmalı ve cezalandırılmalı. Kim olursa olsun cezasını çekmeli. Şenyaşar ailesinin talebi de budur.”

Gözaltına alınan Şenyaşar ailesinin serbest bırakılmasını isteyen Buldan, onların adalet nöbetini sürdürdüğü yerde oturma eylemine başlayarak şunları söyledi: “Tüm bunların üzerine yeni adaletsizlikler yapılıyor. Şu an talebimiz Şenyaşar ailesinin serbest bırakılmasıdır. Anneye çektirdiğiniz zulüm, bütün yüreklerde mutlaka hapsolacaktır. Şenyaşar ailesi adaleti mutlaka sağlayacaktır. Şenyaşar ailesi burada değil ama biz temsili olarak burada oturma eylemi yapıyoruz.” Buldan, yaptığı açıklamanın ardından partililerle birlikte Urfa Adliyesi önünde oturma eylemine geçti. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir