Sınır Zap’a Libya’dan Öso takviyesi

Sınır Zap’a Libya’dan Öso takviyesi

Türk Sil-ahlı Kuvvetleri’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine yönelik 23 Nisan’da başlattığı sınır ötesi ope-rasyon devam ediyor. Sürekli takviye yapılan opera-syonda, ilerlemenin sağlanmadığı ve as-ker kayıplarının arttığı belirtildi.

İlk olarak özel eğitimli Özgür Suriye Or-dusu mensupları ve Roj peşmergelerinin ardından Irak Ordusu askerleri, Kdp peşmergeleri opera-syona dahil edilmişti. Son olarak korucuların zorla gönderildiği opera-syona, yine Öso mensupları takviye edildi.

Edinilen bilgilere göre, Türkiye’nin Libya’dan çektiği 560 kişilik Öso grubunun, opera-syona dahil edilmek üzere Hakkari’nin Derecik ilçesinde bulunan as-keri birliğe yerleştirildiği öğrenildi. Daha önce yaklaşık bin Öso mensubu Bamernî’de bulunan Tsk üssüne yerleştirilmişti.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Metîna’da sıkışan opera-syonda, Tsk ve hp-g arasında şid-detli çatı-şmalar yaşanıyor. Tsk’nin Metîna’nın Zendurê ve Kestê köyü yakınlarında helikopterle as-ker indirme yaptığı sırada, Hp-h’lilerin karşılık vermesi üzerine çatı-şma yaşandı. Aynı zamanda tanklarla Zendurê ve Kestê köyüne girmeye çalışan tanklar da engellendi. Hpg’nin indirmeye karşılık vermesi üzerine iki helikopter ve bir tankın darbelendiği belirtildi.

Metîna bölgesinde şid-detli çatı-şmaların sürdüğü aktarıldı. (MA / Erdoğan Altan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir