CHP’den seçim çağrısı, Peker’den açıklamalar: Dolar 8.47’yi geçti, euro rekor kırdı, borsa yüzde 3 düştü

CHP’den seçim çağrısı, Peker’den açıklamalar: Dolar 8.47’yi geçti, euro rekor kırdı, borsa yüzde 3 düştü

Bugün Kılıçdaroğlu’nun erken seçim çağrısını yinelemesi ve Sedat Peker’in açıklamalarını sürdürmesiyle borsada düşüş yüzde 3’ü aştı, euro tüm zamanların zirvesini gördü, dolar yükseldi. Yurtiçi piyasalarda siyasi arenadaki gelişmelerin fiyatlanması Türk varlıklarında sert satış getirdi.

BIST 100 Endeksi’nde gün içinde günlük düşüş yüzde 3’e kadar ulaştı. Böylelikle 21 Nisan’dan bu yana borsada en sert güniçi düşüş kaydedildi. BIST 100 Endeksi 10 Mayıs’tan bu yana 50 günlük ve 100 günlük hareketli ortalaması arasında hareket ediyordu fakat bu hareketle 50 günlük hareketli ortalamanın altına inmiş oldu.

Reuters, piyasalardaki hareketi “CHP’nin erken seçim çağrısı ve Sedat Peker’in açıklamalarının siyaseti nasıl etkileyeceğine dair belirsizliğe” bağladı. Dolar/TL yüzde 1 civarında yükselişle 8.47 seviyesine ulaşırken, euro/TL de 10.37’yi aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Dolar/TL, tarihi zirvesi olan 8.58 seviyesinin hemen altında birkaç haftadır işlem gördüğü 8.3-8.4 bandını bugün belirgin bir şekilde yukarı kırarken, bankacılar TL cinsi yatırım araçlarının tamamında belirsizlik nedeniyle sert satışlar görüldüğünü söyledi.

Öğleden sonra belirginleşen satış baskısıyla euro/TL tarihi zirveyi görürken dolar/TL 8.47’ye kadar yükseldi. BIST 100 endeksinde kayıplar yüzde 3’ü aşarken, bankacılık endeksi yüzde 2’nin üzerinde kayıpla işlem gördü. Reuters’a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Sedat Peker videolarının ardından seçim çağrıları ve ‘gündemi değiştirebilecek bir gelişme olur mu acaba’ endişesi bir anda piyasada satış yarattı” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Sedat Peker’in yayınladığı videolarda bakanlar ve eski hükümet görevlileri hakkında dile getirdiği suçlayıcı iddiaları “saçmalık” olarak değerlendirerek, istifa etmeyi düşünmediğini açıklamıştı. Bunun üzerine bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Soylu’nun yalnız olmadığını belirterek desteklerken, muhalefet ise AKP’nin hesap vermesi gerektiğine vurgu yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ayrıca gelinen noktada seçime gidilmesi gerektiğini söyleyerek; “Erdoğan, Türkiye için artık bir Milli Güvenlik sorunudur. Hırsızlığın ayyuka çıktığı rüşvetin sıradanlaştığı bir dönemi yaşıyoruz” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir