Hollanda İklim ve Enerji Devlet Bakanı Yardımcısı bir Dersim’li oldu

Hollanda İklim ve Enerji Devlet Bakanı Yardımcısı bir Dersim’li oldu

Başbakan Mark Rutte Liderliğindeki Liberal Parti (VVD) Amsterdam belediye meclisi üyeliğinin ardından 2017 yılında Hollanda Temsilciler Meclisine giren Dersim’lı Dilan Yeşilgöz-Zegerius, İklim ve Enerji Devlet Bakanı Yardımcısı oldu.

Türkiye’den Tunceli Dersim kökenli olan Yeşilgöz, Liberal Parti (VVD) 2017 aday listesinde 19. sıradan aday gösterilmişti. Son 17 Mart 2021 seçimlerinde 5. Sıradan aday gösterildi. Liberal Parti Milletvekili Dilan Yeşilgöz son yıllarda ağırlıklı olarak eşitlik ve adalet üzerine çalışmalar yürütüyordu. Özellikle Hıristiyan Birlik Partisi (ChristenUnie) ile birlikte anti-Semitizme karşı sert bir tavır gösterdi.

Dilan Yeşilgöz-Zegerius, Ekonomi Bakanı Stef Blok’un İklim ve Enerji Devlet Bakanı Yardımcısı olarak görev yapacak. Liberal Parti (VVD) milletvekili, görevinden istifa eden Bas van ‘t Wout’un yerine getirilmiş oldu. İki aydır kurulamayan hükümet nedeni ile geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, bir türlü kurulamayan yeni hükümette bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldı. Rutte, Dışişleri Bakanı Stef Blok’u Ekonomi Bakanı yaptı

Dış Ticaret Bakanı olan Sigrid Kaag da Dışişleri Bakanı oldu.Dilan Yeşilgöz bir sürpriz görev de, Stef Blok’un Bakanlığındaki Ekonomi Bakanlığı’na, ‘İklim ve Enerji’den sorumlu Devlet Sekreteri (Devlet Bakanı Yardımcısı)’ olarak atanan Dilay Yeşilgöz’ün, yeni kurulacak kabinede de yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor. 43 yaşındaki Dilan Yeşilgöz, 2017’den beri Hollanda Temsilciler Meclisi’nde. Yaklaşık iki yıldır iklim, enerji ve gaz sözcülüğünü yaptı. Ancak son yıllarda adalet ve güvenlik konuları ile uğraşıyordu.

Dilan Yeisjes-Zegerius 18 Haziran 1977 yılında Dersimli bir ailenin çocuğu olarak Ankara’da doğdu. Hollanda’da Halkın Özgürlük ve Demokrasi Partisi’nden (VVD) 23 Mart 2017 yılından beri Alt Eyaletler Meclisi Genel Meclis Üyesi’dir. 25 Mayıs 2021’de Hollanda Hükümeti’nde Ekonomik İşler ve İklim Politikası Devlet Bakanı Yardımcısı olarak atandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir