Son anket: Sedat Peker iktidarı sallıyor!

Son anket: Sedat Peker iktidarı sallıyor!

Avrasya Araştırma, seçmene Sedat Peker’in videolarına ilişkin sorular sordu. Çıkan sonuçlar iktidar açısından endişe verici. Toplumda önemli bir kesim Sedat Peker’i inandırıcı buluyor.

Avrasya Araştırma, seçmene organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarını sordu. Kamuoyu yoklamasının sonuçlarını paylaşan Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, seçmenin yüzde 75’inin Sedat Peker’in iddialarına inandığını söyledi.

Sedat Peker’in videoları 100 milyon izlenmeye ulaştı. Buna, sosyal medyada paylaşılan kesitler, haberler, gazetecilerin YouTube yayınları, siyasetçilerin açıklamaları dahil değil. Peker, çok sayıda iddiada bulundu. İddialar arasında; Mehmet Ağar, Korkut Eken, Galip Mendi gibi devlet içinden gelen isimlerin yanısıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak, Tolga Ağar gibi siyasetin içinden isimler de yer alıyor. Son olarak Suriye’ye giden silahlar konusuna da değinen Peker, bir sonraki videosunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olacağını söyledi.

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Peker’in videolarının toplumda nasıl yankı bulduğuna dair yaptıkları araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Katılımcılar “Cumhur İttifakı”, “Muhalefet Seçmeni” olarak ikiye ayrıldı ve cevapların ortalamaları verildi. “Sedat Peker’in videolarını izlediniz mi?” şeklindeki soruya Cumhur İttifakı’na oy veren seçmenlerin yüzde 35,2’si “Evet, tamamını izledim” yüzde 40.1’i ise “evet, bazılarını izledim” cevabı verdi. Muhalefet seçmeninin yüzde 38.9’u videoların tamamını izlediğini belirtirken, yüzde 50.9’u bazılarını izlediğini kaydetti.   “Sedat Peker’in anlattıklarının gerçek olduğuna inanıyor musunuz?” sorusuna Cumhur İttifakı seçmeninin yüzde 22.5’i “Hepsine inanıyorum” cevabını verirken bu oran muhalefet seçmeninde yüzde 78.2’i buldu. Cumhur İttifakı seçmeninin yüzde 23.7’si ise “Birçoğuna inanıyorum” derken, bu oran muhalefette yüzde 8.6 oldu. Özkiraz bu sonucu, “Seçmenlerin yüzde 75’i Sedat Peker’in iddialarına inanıyor” şeklinde yorumladı.    

“Sedat Peker’in videolarında adı geçen siyasetçi ve yöneticiler istifa etmeli mi?” sorusuna muhalefet seçmeninin yüzde 70.9’u “evet” derken, yüzde 25.6’sı “Evet, aklanana kadar görevden ayrılmalılar” yönünde görüş bildirdi. Cumhur İttifakı seçmeninin ise yüzde 15.6’sı “Suçlu olduklarını düşünüyorum, evet istifa etmeliler”, yüzde 21.3’ü “Evet, aklanana kadar görevden ayrılmalılar” düşüncesinde olduğunu belirtti. “Peker’in açıklamalarından sonra Cumhur İttifakı’na / Erdoğan’a oy vermekten vazgeçen tanıdıklarınız oldu mu?” sorusuna iktidar bloğuna oy veren seçmenlerin yüzde 19.6’sı, muhalefet seçmenlerinin ise 23.9’u “evet” cevabını verdi.   

“Sedat Peker’in açıklamalarıyla ilgili Süleyman Soylu’nun açıklamalarını izlediniz mi” şeklindeki soruya Cumhur İttifakı seçmeninin yüzde 42.3’ü “İzledim, yeterli bulmadım” cevabını verirken, bu oran muhalefet seçmeninde yüzde 80’i buldu. “Yeterli buldum” diyenlerin oranı Cumhur İttifakı seçmeninde yüzde 32.2 olurken, muhalefette ise yüzde 1.1’de kaldı. “Peker’in mi Soylu’nun mu açıklamaları daha ikna edici” sorusuna ise Süleyman Soylu’yu ikna edici bulanların oranı iktidar seçmeninde yüzde 25.5’te kalırken, Sedat Peker’i inandırıcı bulanların oranı ise yüzde 35.2 oldu. Bu oran muhalefet seçmeninde yüzde 1.1 Soylu, yüzde 82.1 Peker şeklinde oldu.

AK Parti ve MHP’nin oy oranı yüzde 40’ın altında. “Seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 31.5’i AK Parti, yüzde 26.2’si CHP, yüzde 13.1’i İYİ Parti, yüzde 11,9’u HDP, yüzde 7.9’u MHP cevabını verdi. “Erdoğan’a oy veririm” diyenler yüzde 34,1 Son olarak katılımcılara “Olası Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz” sorusu yöneltildi. “Oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 34.1 çıkarken “Hiçbir şekilde vermem” diyenler yüzde 52.4 oldu. Kararsızlar yüzde 7 olurken, yüzde 5.9 “Diğer, adaylara bağlı” yanıtını verdi.a

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir