Erdoğan için tehlike çanları

Erdoğan için tehlike çanları

“Metropol araştırma’nın son kamuoyu yoklaması, Erdoğan için tehlike çanını çaldı. Millet İttifakı güçlenirken, Cumhur İttifakı eriyor. Uzun süredir geride olan muhalefet, 4,6 puan öne geçmeyi başardı. Son bir ayda oluşan bu farkı, biraz da Erdoğan’ın Akşener’i açıkça hedef göstermesine borçluyuz.O saldırdıkça, İyi Parti lideri güçleniyor.

İktidardaki panik havasını, kendi içlerindeki çözülmeden, trol ordusunun dağınıklığından, yandaş kalemlerin bıkkınlığından da anlıyoruz. Erdoğan’ın kurulacak bir sandıktan çıkamayacağı görüldü; şimdi en zor soru: Kaçınılmaz sonu engellemek ya da geciktirmek için neler yapabileceği…

İki ülkeden örnekler vereceğim: İlki İsrail… Muhalefet partileri, 12 yıldır iktidarda olan Netanyahu’yu devirmek için nihayet anlaştı. Üstelik bu, bir büyük uzlaşmayı da beraberinde getirdi. 8 partilik koalisyon içinde, ilk kez Filistinlileri savunan bir Arap partisi de yer alıyor. 14 Haziran’da yapılacak güven oylaması ile Netanyahu devri kapanabilir.

İkinci örnek Almanya’dan: Seçime 4 aydan az bir zaman kaldı. Merkel dönemi 26 Eylül’de sona erecek. Almanya’nın tanınmış gazetecilerinden biri ile görüştüm. “İlk kez, seçim yaklaştığı halde sonucu kestiremiyoruz. Sürprizler olabilir” dedi. Konuştuğum bir Alman siyasetçi ise, ilginç bir gözlem aktardı: “Alman seçmeni genelde tutucudur. Ama ilk kez bu sefer değişim istiyorlar” dedi. Salgın döneminde yapılan hataların da etkisiyle merkez partiler eriyor. Seçmen, yenilere şans tanımaya eğilimli görünüyor. Bu da Yeşiller’in şansını artırıyor. Sandıktan bir Yeşil zaferi çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yeşiller ise, kendi vaatlerine kaygıyla bakan Alman büyük sermayesini iknaya çalışıyor.

Uzun yıllar hükmeden Merkel gibi, Netanyahu gibi politikacıların yarattığı alışkanlıkları kırmak kadar, yerlerini doldurmak da zor oluyor. Ancak bu zorluğu yenmeyi kolaylaştıran önemli bir faktör var: Bıkkınlık… O faktör, şimdi Erdoğan’ın da kapısını çalıyor. Yeter ki muhalefet, İsrail’dekine benzer bir büyük uzlaşmayı başarabilsin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir