HPG’den dünkü olaya ilişkin flaş açıklama

HPG’den dünkü olaya ilişkin flaş açıklama

Dün imha olan aracın gerillalar tarafından vurulmadığını belirten H-P-G, “ya ortak bir heyetin ya da bağımsız bir heyetin bu olayı araştırıp netleştirmesini gerekli görüyoruz” dedi.

H-P-G Basın İrtibat Merkezi, “5 Haziran günü, sabahın erken saatlerinde K-D-P’ye ait as-keri güçlerin habersiz bir biçimde ve ope-rasyonel tarzda Metina’da ger-illa bölgesine giriş yapması kesinlikle yanlış bir şeydir, ulusal çıkarlara hizmet eden bir davranış değildir. Oradaki güçlerimizin uyarı atı-şı açtığı doğrudur. Fakat üzücü bir sonuca yol açan, im-ha olan aracın o düzeyde tahrip olmasına neden olacak herhangi bir silahın güçlerimiz tarafından kullanılmadığı kesindir. Bu açıdan bu aracın havadan ve etkili bir fü-ze ile vurulduğu ihtimali yüksektir. Bu araçtaki pa-tlamanın nasıl gerçekleştiği araştırılmaya muhtaç bir konudur. Biz H-P-G olarak ya ortak bir heyetin ya da bağımsız bir heyetin bu olayı araştırıp netleştirmesini gerekli görüyoruz” diye belirtti.

H.P.G Merkez Karargah komutanlarından Haki Armanc: Ge.rillanın peşmergeye sa.ldırı düzenlediği ya da pu.su kurduğu yönündeki tüm iddialar asılsızdır. Yalandır. Eğer bir sorumlu aranacaksa, karar alan K.D.P yetkilileridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir