Pêşmerge komutanından Metîna açıklaması

Pêşmerge komutanından Metîna açıklaması

Pêşmerge Bakanlığı komutanlarından Qadir Xoranî, p.k.k’nin sorumlu tutulmak istenen Metina’da pêşmergelere yönelik sa-ldırının ya F-16 ya da si-ha ile havadan yapıldığını kaydetti. 

Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Metîna alanına sevk edilen pêşmerge güçlerine yönelik 5 Haziran’da havadan sa-ldırı yapıldı ve 5 pêşmerge yaşamını yitirdi, 4 pêşmerge ise ya-ralandı. Kürdistan Demokratik Partisi’ne bağlı medya organları ilk haberlerinde olayı “bo-mbardı-man” olarak duyururken, kısa bir süre sonra sal-dırıdan h.p.g’yi sorumlu tuttu.

H.p-g Basın İrtibat Merkezi ise saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, sal-dırının kendi güçleri tarafından yapılmadığını belirterek, “bağımsız heyet”in araştırma yapmasını istedi. Söz konusu sal-dırıya ilişkin birçok kesimden açıklama yapıldı. Ancak uzmanlara göre, hedef alınan zırhlı aracın görüntüleri de sal-dırının havadan yapıldığına işaret ediyor. Sal-dırının havadan yapıldığını destekleyen bir açıklama da Pêşmerge Bakanlığı bünyesinde komutanlık görevini yürüten Qadir Xoranî’den geldi. RojNews’in geçtiği habere göre, uzun zamandır Pêşmerge komutanı ve askeri alanda deneyi olan Qadir Xoranî, sanal medya hesabı olan Facebook sayfasında bir paylaşım yaptı. Qadir Xoranî, pat-lamayı üç madde halinde şöyle değerlendirdi:

“*Ben kendim de zırhlı araçlara bindim. Söz konusu zırhlı araç çok sağlam ve güçlüdür” *Araçta geri-lla mermilerine ait hiçbir iz yok. Fü-ze ile yapılmış olsa, aracın dört bir yanına isabet etmiş olmalı ya da en azından tekerleri parçalanmış olmalıydı. *Ya-ralı pêşmergelerin ifadelerine göre çatı-şma yaşanmadı. Yaralı pêşmergeler, araca havadan sal-dırı olduğunu belirtiyor.  Fotoğraflardan da aracın ya F-16 uçağı ya da İnsansız Silahlı Hava Aracı ile bo-mbalandığı anlaşılıyor.”

Qadir Xoranî, isim vermeden F-16 veya sih-a sahibi olan “ter-örist bir gücün” sal-dırıyı gerçekleştirdiğinin altını çiziyor Qadir Xoranî yaptığı paylaşımda devamında şunları belirtiyor: “Bana göre bu ter-örist olay, ya F-16 ya da İnsansız Silahlı Hava Aracı ile, ter-örist bir güç tarafından Kürdistan Pêşmergesine karşı gerçekleştirildi. Bunun arkasında siyasi bir amaç var. Bu sal-dırı planlıdır ve amacı Kürtler karşı sav-aşı yoğunlaştırma ve Kürdistan Bölgesini yok etmeyi amaçlıyor.”

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı, Kürtler arası çelişki ve çatı-şmaları derinleştirmek amacıyla bugün bir açıklama yaparak k-d-p’ye yardım etmeye hazır olduklarını belirtti. m-s-b’nin konuya vurgu yapan açıklamasında, “Her zaman olduğu gibi komşularımızın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygılı olarak ter-örle mücadelesinde Iraklı kardeşlerimizin daima yanındayız ve onlara desteğe hazırız.” denildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir